Nowoczesna wystawi kandydata na prezydenta? Jest komentarz nowego przewodniczącego

Polska
Nowoczesna wystawi kandydata na prezydenta? Jest komentarz nowego przewodniczącego
Polsat News
- Prawybory w Koalicji są prawyborami w PO - stwierdził Adam Szłapka (Nowoczesna).

- W grudniu albo na początku roku Rada Krajowa Nowoczesnej podejmie decyzję, czy będziemy mieć swojego kandydata na prezydenta, czy kogoś poprzemy - powiedział w "Graffiti" Adam Szłapka, nowy przewodniczący partii. Jak dodał, "być może prawybory w Koalicji Obywatelskiej będą miały szerszy charakter".

Katarzyna Lubnauer złożyła w niedzielę rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej. - Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na siebie odpowiedzialność za wynik wyborczy i składam rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej – mówiła Lubnauer podczas konwencji ugrupowania.

 

Nowym przewodniczącym został dotychczasowy sekretarz generalny partii Adam Szłapka, który zdobył 66 głosów delegatów, a jego kontrkandydat Krzysztof Mieszkowski - 41.

 

- To jest naturalne, że są procesy demokratyczne w każdym ugrupowaniu. Katarzyna Lubnauer podjęła taką decyzję, że rezygnuje. Trudno, żeby Nowoczesna pozostała bez przewodniczącego - mówił Adam Szłapka w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Graffiti".

 

ZOBACZ: Łzy Katarzyny Lubnauer. Zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej

 

"Rozumiem decyzję Lubnauer"

 

Jak przyznał, Lubnauer rozmawiała zn im wcześniej na temat planów rezygnacji. - Ja rozumiem tę decyzję. My razem współpracowaliśmy - dodał.

 

Szłapka podkreślił, że Lubnauer "wzięła Nowoczesną w bardzo trudnym okresie i podjęła decyzję, że na razie wystarczy tego, co zrobiła".

 

Nowoczesna zdołała wprowadzić do nowego Sejmu ośmioro posłów. Nowy przewodniczący partii podkreślił, że kandydaci jego ugrupowania "pokazali, że ciężko pracują".

 

- Katarzyna Lubnauer przy znakomitej liderce Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, która wyssała prawie wszystkie głosy w Warszawie, zrobiła bardzo dobry wynik - dodał.

 

Podkreślił także, że jego partia ma więcej posłów niż Razem i Zieloni.

 

Jak powiedział, rozumie, że wobec Nowoczesnej "były bardzo duże oczekiwania, które my zawiedliśmy". - Teraz będziemy walczyć o to, żeby je odbudować - mówił.

 

ZOBACZ: "To jest po prostu żart". Schetyna po exposé premiera

 

"Raz lepiej, raz gorzej"

 

Pytany o współpracę z PO w ramach Koalicji Obywatelskiej powiedział, że relacje "będą się docierały". - Raz jest lepiej, raz jest gorzej - dodał.

 

Na pytanie, czy Nowoczesna wystawi kandydata w wyborach prezydenckich odpowiedział: "W grudniu albo na początku roku Rada Krajowa Nowoczesnej podejmie decyzję czy będziemy mieć swojego kandydata na prezydenta, czy kogoś poprzemy".

 

Jak podkreślił prawybory prezydenckie Koalicji "są prawyborami w PO". - Być może będą miały szerszy charakter - dodał.

 

WIDEO: Adam Szłapka w "Graffiti":

  

 

ZOBACZ: "Zaważyła odpowiedzialność za państwo". Jaśkowiak tłumaczy decyzję o starcie w prawyborach

 

Jak powiedział, Zieloni także zastanawiają się nad wystawieniem swojego kandydata. Pytany, czy wyobraża sobie wspólnego kandydata Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej odpowiedział: "To byłoby bez sensu, ale sobie wyobrażam".

 

Szłapka został zapytany także o projekty ustaw, którymi chciałaby się zająć Nowoczesna w nowej kadencji Sejmu. - Jasne płace, projekt Moniki Rosy ws. związków partnerskich i także ekologiczne projekty przygotowane przez Jerzego Meysztowicza o ograniczeniu importu starych diesli - powiedział.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy". 

luq/zdr/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie