Jest nowy przewodniczący Nowoczesnej

Polska
Jest nowy przewodniczący Nowoczesnej
Polsat News
W wyborach parlamentarnych Adam Szłapka zdobył prawie 52 tys. głosów.

Dotychczasowy sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka został w niedzielę wybrany na przewodniczącego partii. Zastąpi na tej funkcji Katarzynę Lubnauer, która złożyła rezygnację "w poczuciu odpowiedzialności za wynik wyborczy". Szłapka zdobył 66 głosów, a jego kontrkandydat Krzysztof Mieszkowski - 41.

Na niedzielnej konwencji Nowoczesnej dotychczasowa liderka partii Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej.

 

- Należy postawić pytanie, czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka - trzy razy "nie" - powiedziała była już liderka partii.

 

ZOBACZ: Łzy Katarzyny Lubnauer. Zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej

 

Po rezygnacji Lubnauer, delegaci wybrali nowego przewodniczącego partii. Został nim sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka.

 

Szłapka: Nowoczesna restart

 

O fotel lidera partii, oprócz Szłapki, ubiegał się także poseł Krzysztof Mieszkowski. Szłapka uzyskał 66 głosów, na Mieszkowskiego zagłosowało 41 delegatów.

 

- Dziś nadszedł ten moment, kiedy musimy się na nowo zdefiniować, kiedy musimy na nowo przemyśleć nasze działania. Dzisiaj mówimy: Nowoczesna restart. To jest właśnie ten moment, w którym musimy zebrać całą naszą energię i trzymać się razem w Nowoczesnej i walczyć o Nowoczesną, walczyć o nasze idee, bo one są Polsce potrzebne - mówił po wyborze Szłapka.

 

Nowy przewodniczący Nowoczesnej będzie w poniedziałek gościem "Graffiti" w Polsat News. Transmisja od godz. 7:45.

 

Pytany przez dziennikarzy, czy wyobraża sobie wstąpienie Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej, Szłapka odpowiedział, że "nie ma dzisiaj mowy o czymś takim".

 

Przywrócić znaczenie wartościom

 

Zdaniem Szłapki, Nowoczesna jest dziś potrzebna, by "przywrócić znaczenie pojęciom i wartościom, które zniszczyło PiS".

 

- Mamy swoje wartości, mamy swoją wizję, mamy swoją odpowiedź na PiS-owską nienormalność. Tą odpowiedzią jest: wolność, otwartość, samorządność, człowiek zawsze na pierwszym miejscu - podkreślił nowy lider Nowoczesnej.

 

- Normalne jest przestrzeganie prawa, normalne jest szanowanie instytucji, normalny jest szacunek dla każdego człowieka, normalne są wolne media, normalne jest wspieranie aktywności, normalna jest przewidywalność. Normalne jest to, że w swoim państwie każdy czuje się dobrze, niezależnie od płci, wieku, tego, czy jest w pełni sił, czy jest niepełnosprawny, czy od orientacji seksualnej, normalne jest to, że kochający się ludzi mogą założyć rodzinę. To jest normalność dla nas i dla zdecydowanej większości Polaków - mówił.

 

  

 

Nowoczesna z Koalicją Obywatelską

 

Na briefingu prasowym Szłapka poinformował, że w pierwszym kwartale 2020 r. Nowoczesna zorganizuje konwencję, która "będzie nowym otwarciem". Podczas tej konwencji - jak mówił - "radykalnie" zmieniony zostanie statut partii, który wprowadzi "bardziej demokratyczną" formułę Nowoczesnej.

 

Jak dodał, chodzi m.in. głosowanie internetowe wewnątrz partii, czy spotkania wszystkich członków ugrupowania.

 

Szłapka uważa, że Nowoczesna powinna reprezentować swoje liberalne wartości, ale w ramach Koalicji Obywatelskiej. - Dzisiaj drogą i w wyborach prezydenckich, i w kolejnych wyborach jest współpraca opozycji w ramach Koalicji Obywatelskiej, czy rozszerzanie tej współpracy. Uważam, że KO to dobry projekt, który skutecznie był zbudowany w ostatnich wyborach i raczej musimy ten projekt rozwijać, niż go demontować – podkreślił.

 

Sekretarz generalny Nowoczesnej

 

Szłapka ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie, a następnie studia z zakresu politologii i wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W latach 2006–2010 pełnił funkcję radnego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Kościanie. Był dyrektorem Fundacji Projekt: Polska, gdzie zajmował się m.in. organizacją projektów "Razem 89" i "Pokolenie Solidarność".

 

W wyborach w 2015 r. Szłapka zdobył mandat poselski startując z pierwszego miejsca na liście w okręgu kaliskim. Od 2015 r. pełnił stanowisko sekretarza generalnego Nowoczesnej.

 

Ekspert w Kancelarii Prezydenta

 

Od 2011 do 2015 roku, w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego, pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta.

 

ZOBACZ: Lubnauer: nie umrę jako przewodnicząca Nowoczesnej

 

W 2015 roku objął stanowisko sekretarza generalnego nowo powstałej Nowoczesnej Ryszarda Petru. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku kandydował do Sejmu w okręgu kaliskim z pierwszego miejsca na liście tej partii. Zdobył ponad 12,5 tys. głosów i objął mandat poselski. 

 

W Sejmie Szłapka wszedł w skład Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

 

W wyborach w 2019 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu poznańskim, otrzymując 51 tys. 951 głosów.

zdr/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie