Nowe twarze w rządzie. Wśród nich ministrowie klimatu oraz zarządzania funduszami

Polska
Nowe twarze w rządzie. Wśród nich ministrowie klimatu oraz zarządzania funduszami
Polsat News
Premier ogłosił w piątek skład nowego rządu. Na zdjęciu budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości rządy. Chcemy kontynuować zmiany - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas przedstawiania składu nowego rządu. Znalazły się w nim osoby, które dotychczas nie zarządzały żadnym resortem.

Szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych nadal będzie Jacek Czaputowicz, lecz tzw. pionem europejskim, przeniesionym do kancelarii premiera, zajmie się Konrad Szymański. Dotychczas był sekretarzem stanu w MSZ. Wcześniej, w latach 2007-2014 zasiadał w Parlamencie Europejskim. 

 

ZOBACZ: Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego

 

Podział resortu środowiska. Powstanie Ministerstwo Klimatu

 

Ministerstwo Środowiska zostanie podzielone na dwie części: pierwszą, o dawnej nazwie pokieruje Michał Woś. Obejmie zagadnienia związane m.in. z Lasami Państwowymi, łowiectwem, parkami narodowymi oraz edukacją dt. ochrony środowiska.

 

Woś od czerwca jest ministrem-członkiem Rady Ministrów. Wcześniej był wiceministrem sprawiedliwości i Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. W 2016 roku Zbigniew Ziobro powierzył mu stanowisko szefa swojego Gabinetu Politycznego. W ostatnich wyborach został posłem z okręgu rybnickiego.

 

Natomiast Michał Kurtyka obejmie stery w resorcie klimatu, zajmującym się odnawialnymi źródłami energii, miksem energetycznym, programami Czyste Powietrze i Mój Prąd, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, gospodarką odpadami oraz obniżeniem emisji dwutlenku węgla. 

 

W kwietniu zeszłego roku Kurtyka został pełnomocnikiem rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska.

 

ZOBACZ: Wszyscy politycy mówią jednym głosem. "Chcemy oddychać czystym powietrzem"

 

Kościński odpowiedzialny za finanse, Emilewicz za rozwój

 

Tadeusz Kościński zajmie się resortem finansów. W latach 2015-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, potem przeszedł na tożsame stanowisko w resorcie przedsiębiorczości i technologii, a w tym roku - w Ministerstwie Finansów. 

 

Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa minister przedsiębiorczości, obejmie resort rozwoju. W jego kompetencjach znajdą się nowe działy: budownictwo oraz turystyka, która dotychczas podlegała ministrowi sportu. 

 

Sasin z teką ds. nadzoru właścicielskiego. Nowy resort zajmujący się funduszami

 

Zlikwidowane zostanie Ministerstwo Energii. Zagadnienia, którymi się zajmowało, przejdą do nowo powołanego ministerstwa do spraw nadzoru właścicielskiego pod wodzą wicepremiera Jacka Sasina. Dokładna nazwa jego urzędu jest jeszcze nieustalona.

 

- W skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad większością spółek Skarbu Państwa - powiedział premier.

 

Morawiecki dodał, że Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami".

 

- Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo - podkreślił szef rządu.

 

ZOBACZ: Rozmowa z Jackiem Sasinem w programie "Gość Wydarzeń"

 

Sasin w 2007 r. został wojewodą mazowieckim i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dwa lata później został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta.

 

W 2010 roku wybrano go radnym sejmiku mazowieckiego, a rok później posłem; w kolejnych wyborach uzyskał reelekcję. W 2014 r. kandydował na prezydenta Warszawy, jednak przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz. 

 

Między 2016 a 2018 r. szefował Komisji Finansów Publicznych. Następnie został sekretarzem stanu w kancelarii premiera i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

Marlena Maląg: z PRFON do resortu pracy

 

Zmiana również w resorcie pracy, rodziny i polityki społecznej. Będzie nim kierować Marlena Maląg, dotychczasowa prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

ZOBACZ: Niepełnosprawni wciąż poza rynkiem pracy. Nierówna walka ze stereotypami

 

Od stycznia 2016 r. do grudnia 2018 r. była wicewojewodą wielkopolskim. Następnie została radną w tamtejszym sejmiku wojewódzkim, a w ostatnich wyborach parlamentarnych została wybrana z listy PiS do Sejmu z okręgu kaliskiego.

 

Natomiast Małgorzata Jarosińska-Jedynak obejmie nowe ministerstwo ds. zarządzania funduszami. Pod koniec ubiegłego roku premier Morawiecki powołał ją na sekretarza stanu w resorcie inwestycji i rozwoju. Zajmowała się tam m.in. programem Dostępność Plus.

 

Powołanie nowego rządu może się odbyć już w przyszłym tygodniu.

wka/ polsatnews.pl, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze