Nowe twarze w rządzie. Wśród nich ministrowie klimatu i zarządzania funduszami

Polska
Nowe twarze w rządzie. Wśród nich ministrowie klimatu i zarządzania funduszami
PAP/Radek Pietruszka
Trzech spośród nowych ministrów w rządzie Morawieckiego. Od lewej: Tadeusz Kościński (finansów), Michał Kurtyka (klimatu) i Marlena Maląg (rodziny, pracy i polityki społecznej)

Wśród zaprzysiężonych w piątek ministrów nowego rządu Mateusza Morawieckiego znalazły się osoby, które dotychczas nie zarządzały żadnym resortem. Są to m.in. dotychczasowa szefowa PFRON czy też sekretarz stanu odpowiedzialna jak dotąd za program Dostępność Plus. W Radzie Ministrów zasiądzie też były pełnomocnik rządu ds. szczytu klimatycznego w Katowicach.

Szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozostał Jacek Czaputowicz, lecz tzw. pionem europejskim, przeniesionym do kancelarii premiera, zajął Konrad Szymański. Został on ministrem-członkiem Rady Ministrów.

 

Dotychczas był sekretarzem stanu w MSZ. Wcześniej, w latach 2007-2014 zasiadał w Parlamencie Europejskim. 

 

Konrad Szymański, minister-członek Rady MinistrówPolsat News
Konrad Szymański, minister-członek Rady Ministrów

 

ZOBACZ: Cały skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego

 

Podział resortu środowiska. Powstało Ministerstwo Klimatu

 

Ministerstwo Środowiska podzielono na dwie części: pierwszą, o dawnej nazwie objął Michał Woś; został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

 

Zajmie się zagadnieniami związane m.in. z Lasami Państwowymi, łowiectwem, parkami narodowymi oraz edukacją dt. ochrony środowiska.

 

Woś od czerwca był ministrem-członkiem Rady Ministrów. Wcześniej był wiceministrem sprawiedliwości i Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. W 2016 roku Zbigniew Ziobro powierzył mu stanowisko szefa swojego Gabinetu Politycznego. W ostatnich wyborach został posłem z okręgu rybnickiego.

 

Natomiast Michał Kurtyka objął stery w resorcie klimatu, zajmującym się odnawialnymi źródłami energii, miksem energetycznym, programami Czyste Powietrze i Mój Prąd, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, gospodarką odpadami oraz obniżeniem emisji dwutlenku węgla. 

 

W kwietniu zeszłego roku Kurtyka został pełnomocnikiem rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska.

 

ZOBACZ: Wszyscy politycy mówią jednym głosem. "Chcemy oddychać czystym powietrzem"

 

Kościński odpowiedzialny za finanse, Emilewicz za rozwój

 

Tadeusz Kościński zajął się resortem finansów. W latach 2015-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, potem przeszedł na tożsame stanowisko w resorcie przedsiębiorczości i technologii, a w tym roku - w Ministerstwie Finansów. 

 

Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa minister przedsiębiorczości, została szefową resortu rozwoju. W jego kompetencjach znalazły się nowe działy: budownictwo oraz turystyka, które dotychczas podlegały ministrowi sportu. 

 

Sasin ministrem aktywów państwowych

 

Zlikwidowane zostało Ministerstwo Energii. Zagadnienia, którymi się zajmowało, przeszły do nowo powołanego Ministerstwa Aktywów Państwowych pod wodzą wicepremiera Jacka Sasina.

 

W skład tego resortu wejdzie nadzór właścicielski nad większością spółek Skarbu Państwa.

 

Morawiecki poinformował w ubiegły piątek, że Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami".

 

- Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo - podkreślił szef rządu.

 

ZOBACZ: Rozmowa z Jackiem Sasinem w programie "Gość Wydarzeń"

 

Sasin w 2007 r. został wojewodą mazowieckim i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dwa lata później został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta.

 

W 2010 roku wybrano go radnym sejmiku mazowieckiego, a rok później posłem; w kolejnych wyborach uzyskał reelekcję. W 2014 r. kandydował na prezydenta Warszawy, jednak przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz. 

 

Między 2016 a 2018 r. szefował Komisji Finansów Publicznych. Następnie został sekretarzem stanu w kancelarii premiera i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

Marlena Maląg: z PRFON do resortu pracy

 

Zmiana również w resorcie pracy, rodziny i polityki społecznej. Zaczęła nim kierować Marlena Maląg, dotychczasowa prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

ZOBACZ: Niepełnosprawni wciąż poza rynkiem pracy. Nierówna walka ze stereotypami

 

Od stycznia 2016 r. do grudnia 2018 r. była wicewojewodą wielkopolskim. Następnie została radną w tamtejszym sejmiku wojewódzkim, a w ostatnich wyborach parlamentarnych została wybrana z listy PiS do Sejmu z okręgu kaliskiego.

 

Natomiast Małgorzata Jarosińska-Jedynak objęła nowe Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pod koniec ubiegłego roku premier Morawiecki powołał ją na sekretarza stanu w resorcie inwestycji i rozwoju. Zajmowała się tam m.in. programem Dostępność Plus.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnejPolsat News
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej

 

Ministrem-członkiem Rady Ministrów został też Łukasz Schreiber, od ubiegłego roku sekretarz stanu w kancelarii premiera.

 

Łukasz Schreiber, minister-członek Rady MinistrówPolsat News
Łukasz Schreiber, minister-członek Rady Ministrów

 

 

wka/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie