Opozycja będzie mogła zgłosić kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Opozycja będzie mogła zgłosić kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News
Kandydaturami do Trybunału Konstytucyjnego zajmie się Sejm nowej kadencji

- Kluby parlamentarne IX kadencji Sejmu będą mogły zgłaszać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego; procedura powołania nowych członków TK zostanie przeprowadzona w przyszłej kadencji - powiedział w czwartek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

 

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Klub PiS zgłosił jako kandydatów na sędziów Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.

 

"Procedura rozpoczęta, ale nie sfinalizowana"

 

Grzegrzółka poinformował, że procedura wyboru sędziów TK nie zostanie przeprowadzona w obecnej, VIII kadencji Sejmu, która kończy się 11 listopada.

 

- Od samego początku tej procedury było wiadomo, że kandydatury są zgłoszone, ale wybór trojga członków TK nastąpi podczas dziewiątej kadencji - dodał.

 

ZOBACZ: PiS będzie musiało jeszcze raz zgłosić kandydatów do TK

 

Przekazał, że Kancelaria Sejmu zdecydowała się na uruchomienie tej procedury, ponieważ tak wynika z kalendarza.

 

- W jednym momencie kończy się kadencja Sejmu i w podobnym kończą się kadencje członków TK. Oznacza to, że procedura została rozpoczęta, ale nie zostanie sfinalizowana. Zostanie ona przeprowadzona ponownie podczas IX kadencji Sejmu - poinformował dyrektor CIS.

 

Nowe kluby w Sejmie będą mogły zgłosić swoich kandydatów

 

Pytany, czy konieczne było rozpoczęcie procedury powołania nowych członków TK w kończącej się kadencji, Grzegrzółka odparł, że według interpretacji przepisów należało postąpić według procedury zawartej w Regulaminie Sejmu, a dopiero później "wejść w aspekty nadzwyczajne".

 

ZOBACZ: Zdaniem posła KO, "Chojna-Duch sprzedała się za bycie świadkiem koronnym"

 

Podkreślił jednocześnie, że kandydatów na członków TK w nadchodzącej kadencji może być znacznie więcej, ponieważ będą także nowe kluby poselskie i będą mogły ich zgłaszać. Jak dodał - kandydatury mogą się powtórzyć, ale nie muszą.

 

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.)

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie