Prezydent skonfundowany kandydaturami PiS do TK

Polska
Prezydent skonfundowany kandydaturami PiS do TK
KPRP/ Grzegorz Jakubowski

Andrzej Duda jest skonfundowany kandydaturami PiS do Trybunału Konstytucyjnego - przekazały polsatnews.pl źródła w pałacu prezydenckim. Z naszych informacji wynika, że chodzi o dwie z trzech przedstawionych kandydatur: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Prezydent nie ma wątpliwości co do trzeciej kandydatki PiS: Elżbiety Chojny-Duch.

 

Ze źródeł polsatnews.pl wynika, że kandydatury nie były konsultowane z prezydentem. A to jego decyzja jest potrzebna do powołania kandydatów Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego. 

 

- Panu prezydentowi ogromnie zależy na tym, żeby te osoby, ci, którzy mają pełnić funkcję sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, gwarantowali, że autorytet Trybunału Konstytucyjnego będzie coraz większy, coraz lepszy i na tym panu prezydentowi zależy - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który dodał, że "panu prezydentowi ogromnie zależy, żeby autorytet Trybunału był coraz większy".

 

Kandydatury PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przedstawił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wskazane osoby miałyby zastąpić sędziów, którym kadencje kończą się 3 grudnia 2019 r., czyli Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

 

Stanisław Piotrowicz był senatorem (2005-2011) i posłem na Sejm (2011-2019). W wyborach parlamentarnych kandydował w okręgu nr 22. PiS wprowadził ośmiu posłów, a Piotrowicz, na którego głosowało 10 293 wyborców, uzyskał 9. wynik.

 

Przeczytaj więcej: kandydatury PiS do Trybunału Konstytucyjnego

 

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

 

"W związku z wystawieniem przez PiS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim, którzy tu ze mną wymieniali poglądy dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska" - napisała Pawłowicz na Twitterze.

 

 

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Chojna-Duch kilkakrotnie zeznawała jako świadek przed komisją śledczą ds. VAT.

ml/hlk/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!