"Pokora i Skromność - 1087 głosów, Pycha Ogromna - 70 głosów". Ogłoszenie parafialne po wyborach

Polska
"Pokora i Skromność - 1087 głosów, Pycha Ogromna - 70 głosów". Ogłoszenie parafialne po wyborach
Google Street View
Kościół parafialny w Nienadówce. Ksiądz odprawiający w nim mszę podał wyniki wyborów wraz z komentarzem

Ksiądz z Nienadówki (woj. podkarpackie) tydzień po wyborach wygłosił nietypowe ogłoszenia parafialne. Podczas mszy odczytał wyniki wyborów parlamentarnych, zmieniając rozwinięcia skrótów partii na "Pokora i Skromność" oraz "Pycha Ogromna".

Księża tradycyjnie odczytują ogłoszenia parafialne pod koniec mszy świętych. Zazwyczaj dotyczą one godzin nabożeństw albo innych uroczystości, wewnętrznych spraw parafii lub zbiórek charytatywnych.

 

Jedno z nich, które duchowny z Nienadówki odczytał 20 października, dotyczyło udziału parafian w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.

 

- Prawie 70 proc. mieszkańców głosowało i dobrze głosowało. Pokora i Skromność - 1087 głosów, Pycha Ogromna - 70 głosów. Liczba głosujących 1390. Chwała Panu - powiedział ksiądz, przytaczając wyniki głosowania w Nienadówce. 

 

ZOBACZ: "Nie można być trochę chrześcijaninem i trochę liberałem". Rady proboszcza na wybory

 

"Idźmy z pokorą i skromnością, zagłosujmy na prawych i uczciwych"

 

Treść ogłoszenia pojawiła się też na stronie internetowej parafii i zniknęła stamtąd po pewnym czasie. Nadal jednak widnieje na niej apel do wiernych odczytany tydzień wcześniej, czyli w dniu wyborów.

 

"Idźmy (na głosowanie - red.), zagłosujmy za prawdą, za życiem, za rodziną, idźmy wszyscy z pokorą i skromnością i zagłosujmy na ludzi prawych i uczciwych. Wypełnijmy testament św. Jana Pawła II (...)" - zaapelowała parafia.

 

PRZECZYTAJ: "Ksiądz Tymoteusz nie został ojcem". Pełnomocnik syna Beaty Szydło dementuje plotki

 

- To już przeminęło wszystko. Była wypowiedź - powiedział polsatnews.pl przedstawiciel parafii. Poproszony o szerszy komentarz, rozłączył się.

 

"Niewłaściwe dla duchownego zaangażowanie w politykę"

 

Sprawę skomentował też rzecznik rzeszowskiej kurii ks. Tomasz Nowak.

 

- Tego typu komentarz nie powinien pojawić się w ogłoszeniach parafialnych. Jest wyrazem niewłaściwego dla duchownego i proboszcza zaangażowania w politykę na poziomie partyjnym, a przez użyte określenia daleki jest od poszukiwania płaszczyzny współpracy i jednoczenia dla wspólnych celów – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

 

Dominacja PiS w Nienadówce i okolicach

W gminie Sokołów Małopolski, w którym leży Nienadówka, wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na ten komitet głosowało tam 78,60 proc. uprawnionych. Drugie miejsce zajęła Konfederacja z 7,49 proc. głosów.

 

"Brązowy medal" zdobyła Koalicja Obywatelska (6,32 proc.), a na dalszych lokatach znalazły się Polskie Stronnictwo Ludowe (4,46 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (2,74 proc.) i Skuteczni Liroya-Marca (0,40 proc.). 

wka/ml/ polsatnews.pl, "Gazeta Wyborcza"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie