Awantura w kościele w Płocku. Ksiądz miał powiedzieć do geja: jesteś zboczony, powinieneś się leczyć

Polska
Awantura w kościele w Płocku. Ksiądz miał powiedzieć do geja: jesteś zboczony, powinieneś się leczyć
Magdalena Bielska

Przy Grobie Pańskim w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Płocku umieszczono hasła "LGBT" i "gender". Zostały zestawione m.in. ze słowami: "zboczenia", "nałogi", "agresja", "pieniądze", "pogarda". Monika Niedźwiecka i Mateusz Goździkowski postanowili zaprotestować w tej sprawie. Podczas święcenia pokarmów włożyli w kwiaty dwie tęczowe flagi. Według nich, proboszcz podarł je na ich oczach.

Między panią Moniką i panem Mateuszem a księdzem miało dojść do ostrej wymiany zdań.

 

Według Niedźwieckiej i Goździkowskiego, wierni obecni w świątyni wstawili się za księdzem. W obronie protestujących miał stanąć tylko jeden z parafian, który powiedział, że przeszkadza mu stygmatyzowanie ludzi.

 

Kiedy Goździkowski przyznał, że jest gejem, ksiądz miał powiedzieć do niego, że jest osobą zboczoną i powinien się leczyć. Dodał, że swoim protestem profanują kościół. Miał również krzyczeć do parafian: "oni przerwali nam nabożeństwo, mogą za to pójść siedzieć na 5 lat".

 

Niedźwiecka i Goździkowski nagrali telefonem kłótnię z księdzem. Duchowny miał wyprosić ich z kościoła i popychać.   

 

 

"Każdy może mieć swoje poglądy"

 

Według relacji pani Moniki i pana Mateusza, ksiądz miał zabrać im telefon i pójść do zakrystii. Po tym zdarzeniu zdecydowali się zawiadomić policję. 

 

Według nich, kiedy na miejsce przyjechali funkcjonariusze, ksiądz oddał telefon. Jednak nie było w nim karty pamięci i karty sim. Policjanci mieli powiedzieć, że "ksiądz na pewno ich nie ukradł".

 

- Policja powiedziała, że każdy może mieć swoje poglądy. Równie dobrze mógłby przyjść tutaj złodziej i powiedzieć, że nie podoba mu się tabliczka "kradzież" - powiedział Goździkowski w rozmowie z polsatnews.pl. 

 

- Ewidentnie stali po stronie księdza - dodała Niedźwiecka.

 

Goździkowski po całym zajściu zeznawał na komendzie. Zgłosił kradzież. 

 

Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku Marta Lewandwska potwierdziła polsatnews.pl, że w tej sprawie trwają czynności wyjaśniające.

 

- Będziemy przesłuchiwać wszystkich związanych ze sprawą. Księdza również – powiedziała policjantka.

 

Próbowaliśmy skontaktować się zarówno z parafią jak i rzeczniczką Diecezji Płockiej, aby poprosić o komentarz do tej sytuacji, jednak nikt nie odebrał telefonu. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy mailem.  

 

"To hejt"

 

Sprawę Grobu Pańskiego w Płocku nagłośniła Monika Bielska, która opublikowała zdjęcie na Facebooku.

 

 

W rozmowie z polsatnews.pl stwierdziła, że "nie mogła przejść obok tego obojętnie". Dodała, że "przed kościołem słyszała, że wiele osób mówiło, że Grób Pański im się nie podoba".

 

- Jednak w kościele nikt wykazywał oburzenia - dodała.

 

Według niej "zestawienie osób LGBT z przestępstwem i grzechami, jest oburzające". - Największą hipokryzją jest umieszczenie wśród napisów słów: "pogarda", "nienawiść" i "hejt" - podkreśliła.

 

- To co zobaczyłam w kościele w święta Wielkanocne, to właśnie hejt, nienawiść i pogarda dla innych ludzi za ich orientację seksualną lub poglądy. Nie powinno się obok tego przechodzić obojętnie, mowa nienawiści, stygmatyzacja, mogą prowadzić do tragedii - powiedziała Bielska. 

maw/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie