Historyczna decyzja biskupów. Żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi

Świat
Historyczna decyzja biskupów. Żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi
PAP EPA MAURIZIO BRAMBATTI
Ostateczna decyzja w sprawie złagodzenia celibatu należy do papieża Franciszka.

Synod biskupów obradujący w Watykanie formalnie zarekomendował papieżowi, by złagodzić celibat dla mężczyzn mieszkających w Amazonii. Ma to pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru kapłanów w tej części świata. Ostateczna decyzja należy do Franciszka; najpewniej podejmie ją do końca tego roku. Wcześniej głowa Kościoła zasygnalizowała otwartość w tej kwestii.

Synod dotyczący Amazonii trwał w Watykanie od trzech tygodni. Omówiono na nim m.in. możliwość wyświęcania tamtejszych żonatych mężczyzn na księży.

 

Kapłanami mogliby zostać wyłącznie kandydaci "odpowiedni i uznani przez wspólnotę; którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą". Dlatego biskupi uznali, że "kompetentne władze" muszą ustanowić "kryteria i dyspozycje" w tej sprawie.

 

ZOBACZ TEŻ: Kryzys powołań w Kościele. Najszybciej ubywa zakonnic

 

"Precedens dla całego świata"


Decyzja ta miałaby powstrzymać kurczenie się liczby kapłanów w tamtej części świata. Z tego powodu wierni nie mają niekiedy możliwości uczestniczenia we mszach świętych - wskazał portal Vatican News.

 

Po otrzymaniu rekomendacji od biskupów, ruch należy do papieża Franciszka. Ostateczną decyzję co do złagodzenia celibatu podejmie najpewniej do końca tego roku. Dokument końcowy z synodu będzie podstawą do jego następnej adhortacji apostolskiej (formy nauczania).

 

Zdaniem "The New York Times", miejscowe ograniczenie celibatu "mogłoby stanowić precedens dla złagodzenia bezżeństwa księży na całym świecie". 

 

Franciszek: zawsze otwarte drzwi do rozmowy o celibacie

 

Amerykański dziennik przypomniał też słowa Franciszka sprzed pięciu lat o "zawsze otwartych drzwiach" do rozmowy na temat celibatu w kapłaństwie.

 

PRZECZYTAJ: Wyróżniono go w konkursie na Nauczyciela Roku. Jest... księdzem

 

Zdaniem watykanistów to nowość, gdyż nie chodzi tu o tzw. "viri probati", czyli żonatych mężczyzn, cieszących się uznaniem w swych wspólnotach, którzy mieliby otrzymywać święcenia kapłańskie.

 

Taka propozycja rozwiązania problemu braku księży w Amazonii pojawiła się w dokumencie roboczym synodu i była na nim szeroko dyskutowana, budząc protesty części hierarchii.

 

Duchowni o grzechu ekologicznym i diakonacie kobiet

 

Trzytygodniowe obrady biskupów zorganizowano pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej". Zaproponowano na nim również zdefiniowanie "grzechu ekologicznego", czyli "działań bądź zaniedbań przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, wspólnocie i środowisku".

 

Za takie grzechy zostałyby uznane "czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska".

 

W wystąpieniu na zakończenie synodu papież Franciszek stwierdził, że Kongregacja Nauki Wiary musi "zgłębić sprawę stałego diakonatu kobiet", który "istniał w początkach Kościoła".

 

- Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - powiedział. 

 

Papież o Grecie Thunberg

 

Franciszek mówił też o księżach "nieprzyjeżdżających do wiosek w górach, by odprawić mszę, jeśli wcześniej nie dostaną datku" oraz "katolickich elitach", którzy w dokumencie końcowym synodu zaczną szukać "drobiazgów" i "zapomną o wielkich rzeczach".

 

Odwołał się również do ekologicznego ruchu młodzieżowego, wspominając m.in. o Grecie Thunberg (przeczytaj więcej o tej nastolatce ze Szwecji). Jego przemówienie zebrani nagrodzili oklaskami.

 

"Ustalenia synodu nie mają mocy prawnej"

 

- Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, kanonem 343 synod jest jedynie głosem doradczym dla papieża. Jego ustalenia nie mają żadnej mocy prawnej - skomentował zakończone obrady ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Stwierdził, że "końcowy dokument jest jedynie zbiorem propozycji i duszpasterskich sugestii dla papieża". - Wiążąca dla Kościoła będzie dopiera adhortacja posynodalna Ojca Świętego Franciszka - dodał.

wka/ "NYT", Vatican News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie