Debata w Watykanie o braku księży. Wśród pomysłów m.in. wyświęcanie żonatych mężczyzn

Świat
Debata w Watykanie o braku księży. Wśród pomysłów m.in. wyświęcanie żonatych mężczyzn
PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Papież Franciszek przemawia podczas sesji otwierającej synod biskupów w Watykanie

Propozycję omówienia możliwości diakonatu kobiet przedstawiono na trwającym w Watykanie synodzie biskupów na temat Amazonii - podał we wtorek oficjalny portal Vatican News. Trwa też debata nad kwestią święceń żonatych mężczyzn, by uporać się z brakiem księży.

Watykański portal w syntezie rozpoczętych w poniedziałek obrad poinformował, że w ich trakcie przedstawiona została propozycja "rozważenia możliwości święceń diakonatu dla kobiet po to, by podkreślić wartość ich powołania kościelnego".

 

To kolejna wywołująca duże zainteresowanie kwestia obok szeroko dyskutowanej i kontestowanej przez część hierarchii propozycji święceń kapłańskich dla żonatych, szanowanych we wspólnotach mężczyzn, tzw. viri probati, w tych rejonach Amazonii, gdzie brakuje księży. Z tego powodu wspólnoty wiernych nie mają niekiedy możliwości uczestniczenia w niedzielnej mszy ani dostępu do sakramentów.

 

Kardynał Hummes: nie rusza się celibatu

 

O propozycji tej mówił w pierwszym dniu obrad kardynał Claudio Hummes z Brazylii, relator generalny synodu. Zwrócił uwagę, że opieka duszpasterska w odległych rejonach Amazonii jest wręcz sporadyczna.

 

Zaznaczył, że z lokalnych wspólnot i od misjonarzy napłynęła prośba o otwarcie drogi do wyświęcania żonatych mężczyzn z tych społeczności. Zaznaczył zarazem, że towarzyszyć ma temu potwierdzenie znaczenia celibatu w Kościele, którego - jak dodał - "nie rusza się".

 

Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest część konserwatywnej hierarchii. Watykan wyjaśnia zarazem, że koncepcja viri probati, czyli wypróbowanych mężczyzn, to nie jedyna propozycja uporania się z problemem braku księży w tej części świata.

 

W Watykanie o niszczeniu środowiska naturalnego Amazonii

 

Jak odnotował portal Vatican News, relacjonując we wtorek dyskusję na ten temat, niektórzy ojcowie synodalni wyrazili opinię, że propozycja ta mogłaby sprawić, że tacy wyświęceni mężczyźni staliby się "zwykłymi urzędnikami", a nie duszpasterzami wspólnot czy "mistrzami życia chrześcijańskiego".

 

Inny temat poruszany często podczas debaty to niszczenie środowiska naturalnego Amazonii. Niektórzy mówcy zaznaczali, że degradacja ta związana jest z tym, że prawodawstwo nie chroni bogactwa i piękna natury. Jak podkreślono, Kościół został wezwany do tego, by denuncjować "wypaczone i grabieżcze modele wydobywcze - nielegalne i agresywne" oraz wspierać międzynarodowe normy, chroniące prawa człowieka, społeczne i dotyczące środowiska naturalnego.

 

"Ból splądrowanej ziemi jest taki sam, co narodów, które ją zamieszkują" - dodał Watykan, podsumowując kolejny dzień obrad.

 

Nadzwyczajny synod biskupów w Watykanie potrwa do 27 października pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie