Kryzys powołań w Kościele. Najszybciej ubywa zakonnic

Polska
Kryzys powołań w Kościele. Najszybciej ubywa zakonnic
PAP/Rafał Guz

Utrzymuje się kryzys powołań w Kościele katolickim - wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki notuje się wśród zakonnic. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

Źródła watykańskie podały, że na świecie zmniejsza się liczba księży, zakonnic i zakonników. Najszybciej ich liczba spada w Europie. 

 

Powołania niezagrożone w Afryce

 

Najnowsza statystyka ogłoszona przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazuje, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek ich liczby zanotowano w Europie i Oceanii. Wzrost dotyczy zaś Afryki, Ameryk i Azji.

 

Piąty rok z rzędu zmniejszyła się liczba zakonników - o ponad tysiąc. Jest ich na całym świecie 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wyjątkowo mocne" słowa Papieża: kryzys powołań prowadzi do przyjmowania "niemoralnych" kandydatów

 

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła także liczba zakonnic. W służbie Bogu jest ich blisko 649 tysięcy, łącznie to mniej o 10,5 tysiąca. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

 

Wzrasta liczba zaangażowanych świeckich

 

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest jednak wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

 

W niedzielę w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawi mszę z okazji Światowego Dnia Misyjnego.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie