"Nieważne jaki afront spotkałby Tuska, jego obowiązkiem jest być na uroczystościach"

Polska

- To jest pokazanie przez byłego premiera stosunku do Polski - stwierdził w programie "Polska Wybiera 2019" Bartosz Kownacki z PiS, odnosząc się do zapowiedzi Donalda Tuska, że nie pojawi się w niedzielę w Warszawie na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jarosław Urbaniak z PO ocenił, że słowa Kownackiego są skandaliczne i zarzucił mu kłamstwo.

Podczas rozmowy w piątek wieczorem w TVN24 Tusk został zapytany czy wybiera się na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w niedzielę w Warszawie.


- Nie, nie wybieram się, ponieważ nie mam żadnych wątpliwości, że organizatorzy tej bardzo ważnej uroczystości w taki sposób postępują żeby dać do zrozumienia, że nie chcą mnie tam widzieć, a ja nigdy nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany - oświadczył były premier.


- Najpierw był chocholi taniec wokół tego, czy Donald Tusk został zaproszony czy nie. Było oczywiste, że jak każdy były premier i były prezydent w Polsce jest zapraszany na takie uroczystości. Dostał zaproszenie jako były premier - powiedział Kownacki.


Jak dodał, "Tusk teraz się czuje urażony, że go tu nie lubią". - On tu nie jest dla prezydenta Andrzeja Dudy, ani premiera Mateusza Morawieckiego czy dla mnie, ale dla ludzi, którzy walczyli w czasie II wojny światowej i zginęli za Polskę - tłumaczył poseł.


- Nieważne jaki afront by go spotkał, jego obowiązkiem jako polskiego polityka jest być na tych uroczystościach i dać świadectwo naszej wielkiej wspólnocie narodowej, a nie obrażać się, bo może na wakacje w tym czasie pojedzie - stwierdził Kownacki.

 

"Prezydent jest znany z tego, że jest pomiatany przez polityków PiS"


- To skandaliczne, co mówi pan minister - odpowiedział Jarosław Urbaniak z PO. - Obowiązkiem polskiego polityka, który tak daleko zaszedł we wspólnocie europejskiej, której jesteśmy członkiem, jest sprawować swoją funkcję w sposób jak najlepszy - dodał.


- Pan kłamał przed chwilą. To rzecznik prezydenta zmieniał kilkukrotnie swoje stanowisko. Najpierw powiedział, że nie ma zaproszenia dla Tuska, później coś mówił, że oczywiście jak każdy były premier jest zaproszony, a później do przewodniczącego Rady Europejskiej wysłano zaproszenie z nagłówkiem "pan Donald Tusk", czyli dla obywatela Donalda Tuska. A on jest jednym z najważniejszych polityków UE i reprezentuje UE. To wtedy 27 krajów UE miałoby pretensje o to, że daje się pomiatać przez jakiegoś prezydenta Polski, który akurat jest znany z tego, że jest pomiatany przez polityków PiS - powiedział Urbaniak.


Kownacki odpowiedział: "jeśli z powodu, że nie ma tam tytułu przewodniczącego Rady Europejskiej, a tylko pan Donald Tusk, były premier nie przyjedzie na uroczystości, to znaczy, że jest niezwykle próżny". - To już jest żenujące - dodał.

 

"Prezydent nie siedzi i nie pisze zaproszeń"

 

Na słowa Urbaniaka zareagował Paweł Grabowski z Kukiz'15. - Chciałem stanowczo zaprotestować wobec słów pana posła.. Nie ma "jakiegoś prezydenta". Jest prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozwolę tak mówić. To pokazuje jaki ktoś ma stosunek do państwa polskiego i ja się z tym nie zgadzam - stwierdził Grabowski.

 

Jak dodał, "prezydent Duda ma swoją kancelarię i to urzędnicy zajmują się obsługą różnych uroczystości, a nie prezydent siedzi i pisze zaproszenia". - Tusk również, jak mniemam, dysponuje jakimś urzędem i skoro ma swoich urzędników, to oni, gdyby była taka wola, jakoś porozumieliby się i skontaktowaliby się z kancelarią prezydenta Dudy. Nie było takiej woli i teraz jest wokół tego ambaras i krokodyle łzy - powiedział poseł.

 

"Obie strony zachowały się nieodpowiedzialnie"

 

Z kolei według Marceliny Zawiszy z Lewicy, "jest to skandaliczne, że to zaproszenie przyszło tak późno". - Powinno być dużo wcześniej, z odpowiednią formą grzecznościową, z całą celebrą, którą nakazuje dyplomacja - podkreśliła.

 

- Moim zdaniem Tusk powinien być ponad to i powinien przyjechać, bo to bardzo ważne obchody. Uważam, że jedna i druga strona zachowały się bardzo nieodpowiedzialnie, ale to naprawdę nie jest teraz najważniejszy problem - dodała.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Polska Wybiera 2019" dostępne są w zakładce Programy.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie