Lubnauer: żądamy dymisji ministra Ziobry i odwołania wiceministra Piebiaka

Polska

- Piebiak powinien przestać być wiceministrem. Każdy kolejny moment (kiedy pełni tę funkcję - red.) kompromituje Polskę - mówiła w "Graffiti" przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer odnosząc się do doniesień, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał aranżować i kontrolować akcję zdyskredytowania szefa największego sędziowskiego Stowarzyszenia "Iustitia" Krystiana Markiewicza.

Lubnauer podkreśliła, że opozycja "żąda dymisji Zbigniewa Ziobry i odwołania Łukasza Piebiaka".

 

- Musimy mieć pewność, że mamy niezawisłość władzy sędziowskiej i że ta władza nie boi się państwa, nie boi się tego, że może orzekać w sposób niezależny. Jak możemy mieć pewność, że pan Piebiak w przyszłości nie naruszy ponownie RODO, jeżeli jego szef jest Prokuratorem Generalnym? Tam musi nastąpić całkowite oczyszczenie - mówiła przewodnicząca Nowoczesnej odnosząc się do poniedziałkowych doniesień portalu onet.pl.


W działaniach, o których pisze portal miała uczestniczyć kobieta o imieniu Emilia, która korespondowała z wiceministrem. Miała się ona zajmować m.in. rozpowszechnianiem wrażliwych informacji z życia sędziów. Kobieta miała także pod pseudonimem atakować sędziów w mediach społecznościowych.

 

"MS dało pani Emilii coś, co można nazwać immunitetem prawnym"

Jak podał Onet, dziennikarze portalu są w posiadaniu dowodów na to, że Łukasz Piebiak taki plan w pełni zaaprobował przed jego realizacją.

 

Przewodnicząca Nowoczesnej odniosła się również do słów wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który w programie "Polityka na Ostro" powiedział, że "ministerstwo sprawiedliwości nie ma wiedzy, czy korespondencja pomiędzy Piebiakiem i Emilią jest prawdziwa".

 

- Portal onet.pl publikując takie doniesienia odpowiada prawnie. Najbardziej niepokoi mnie fragment, w którym wiceminister Piebiak pisze swojej podwładnej, że "nie można prawnie odpowiadać za czynienie dobra". Czyli "obrzucanie gnojem" sędziego Markiewicza nazywa czynieniem dobra - oceniła Lubnauer w rozmowie z Grzegorzem Kępką. 

 

Według Lubnauer "ministerstwo sprawiedliwości dało pani Emilii coś, co można nazwać immunitetem prawnym".

 

- Osoba, która ma zajmować się sprawiedliwością łamie prawo. Ministerstwo sprawiedliwości powinno być w tej chwili wysadzone w powietrze i od nowa ułożone - dodała. 

 

Parodiowała wyznanie wiary

 

Lubnauer pytana o start w wyborach parlamentarnych kontrowersyjnej blogerki Klaudii Jachiry z list Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że "ma z tym problem i wolałabym tego na razie nie komentować". 

 

- Ta pani przez pewien czas była związana z Nowoczesną. Nie chcieliśmy tego, żeby była członkiem partii. Nie z wszystkimi jej tekstami jestem się w sanie zgodzić - dodała. 

 

Blogerka Klaudia Jachira znana jest z filmów, które od około trzech lat regularnie umieszcza w internecie. Jej konto w serwisie YouTube ma około 7 tysięcy subskrypcji natomiast konto na Facebooku obserwowane jest przez ponad 95 tys. osób. Wzbudza kontrowersje.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

luq/maw/msl/ Polsat News, polsatnews.pl, onet.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie