Wyborcze listy PO zatwierdzone. Brejza wystartuje do Senatu

Polska

Obecni posłowie Tomasz Cimoszewicz, Jerzy Meysztowicz i Piotr Misiło kandydują z ostatnich miejsc, a najbardziej liczna jest lista warszawska, na której jest aż 40 nazwisk - wynika z zatwierdzonych w poniedziałek przez Radę Krajową PO list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. - Będziemy wszędzie - w każdej gminie, każdym powiecie, każdym regionie - mówił lider PO Grzegorz Schetyna.

Podczas poniedziałkowego wystąpienie Schetyna podkreślił, że Rada Krajowa głosowała w poniedziałek nad listą 920 kandydatów w wyborach do Sejmu i 80 kandydatów w wyborach do Senatu. Zaznaczył, że kandydaci będą przedstawiani codziennie przez całą kampanię wyborczą.

 

- Będziemy wszędzie - w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym regionie, wszędzie, ale żeby to robić musimy przegłosować kandydatów - mówił.

 

Zmiana "jedynki" w Bydgoszczy

 

Lider PO zaprosił na scenę również "jedynki" Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w poszczególnych okręgach, a także niektórych szefów struktur regionalnych, którzy - jak mówił - "zrobili miejsce" na liście innym kandydatom, w tym Rafała Grupińskiego, Aleksandra Miszalskiego i Arkadiusza Myrchę.

 

 

 

W okręgu nr 4 Bydgoszcz nastąpiła zmiana lidera listy - posła Krzysztofa Brejzę na czele listy zastąpił były europoseł Tadeusz Zwiefka.

 

Sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz przekazał dziennikarzom, że zmiana była decyzją Krzysztofa Brejzy. Przekonywał, że Tadeusz Zwiefka jest "świetnym liderem" dla bydgoskiej listy Koalicji Obywatelskiej.

 

- Proszę mi wierzyć, tu nie ma żadnego drugiego dna, czy jakiegoś tła. To była indywidualne decyzja Krzyśka, że chciałby spróbować sił w Senacie - powiedział Tyszkiewicz.

 

 

Brejza: w 1989 r. wszystko zaczęło się od Senatu

 

Brejza, pytany o tę zmianę, stwierdził, że październikowe wybory będą najważniejszymi wyborami od 1989 r.

 

- (Wtedy - red.) wszystko zaczęło się od Senatu. Startuję do Senatu, bo trzeba walczyć o każdy mandat. 51 to jest minimum. Zjednoczona opozycja musi mieć większość w Senacie, stąd start do Senatu - oświadczył.

 

- Mój okręg, okręg nakielsko-inowrocławcko-żniński (okręg nr 10) jest okręgiem frontowym. W moim mieście Koalicja uzyskuje rekordowe wyniki, na prowincji, na terenach wiejskich jest trochę gorzej, ale popracujemy nad tym - dodał.

 

- Pan poseł Brejza postanowił kandydować do Senatu i to jest powód dla którego pojawiła się moja osoba na jedynce w kujawsko-pomorskim, w okręgu bydgoskim - powiedział Tadeusz Zwiefka, pytany o powody zmiany na czele listy bydgoskiej.

 

Porozumienie z Lewicą i PSL ws. kandydatów do Senatu

 

Sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz poinformował, że Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wypracowały porozumienie w wyborach do Senatu. Opozycja porozumiała się co do tego, że na 100 okręgów w wyborach do Senatu KO wystawi kandydatów w 75, Lewica w 6, a PSL w 16. W sprawie kandydatów w 3 okręgach trwają jeszcze rozmowy.

 

Tyszkiewicz przekazał, że wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej znaleźli się m.in.: b. lekkoatleta Władysław Kozakiewicz, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, senator Barbara Borys-Damięcka, b. minister kultury Kazimierz Ujazdowski, b. europosłanka Danuta Jazłowiecka, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, jeden z liderów Śląskiej Partii Regionalnej Henryk Mercik, b. europoseł Adam Szejnfeld, były rzecznik MSZ, dziennikarz Marcin Bosacki.

 

Pytany, czy Lewica zarekomendowała jako kandydatów do Senatu działaczy SLD Marka Dyducha, czy Jerzego Jaskiernię, Tyszkiewicz powiedział, że nie ma takich nazwisk zgłaszanych przez środowisko Lewicy. Przyznał też, że Lewica proponuje "ciekawe kandydatury z szansami na wygraną".

 

Wśród kandydatów Lewicy, Tyszkiewicz wymienił: Jerzego Wenderlicha (Toruń), Małgorzatę Cudak-Niewiadomską (Łódź), Janusza Bargieła (Olkusz), Wojciecha Koniecznego (Częstochowa) oraz Gabrielę Morawską-Stanecką (Sosnowiec).

 

Kandydaci KO do Sejmu

 

W okręgu nr 1 w woj. dolnośląskim (Legnica), gdzie "jedynką" jest Piotr Borys druga jest posłanka Zofia Czernow, a trzeci poseł Robert Kropiwnicki.

 

W okręgu nr 2 (Wałbrzych) na czele listy jest były szef MON Tomasz Siemoniak, trzecia posłanka Monika Wielichowska.

 

We Wrocławiu listy otwiera Małgorzata Kidawa-Błońska, druga jest liderka Zielonych Małgorzata Tracz, a trzeci poseł Michał Jaros.

 

W Bydgoszczy listy otwierają Tadeusz Zwiefka i Paweł Olszewski. W Toruniu Tomasz Lenz, Arkadiusz Myrcha i Iwona Hartwich.

 

"Jedynką" w Lublinie jest Joanna Mucha, a kolejne miejsca zajmują Michał Krawczyk, Marta Wcisło i Magdalena Marek. W Chełmie za dawnym działaczem SLD Raidem Haidarem jest Stanisław Żmijan.

 

W okręgu nr 8 (Zielona Góra) listy otwiera kandydat Zielonych Tomasz Aniśko, a kolejne miejsce zajmują Waldemar Sługocki i Krystyna Skibińska. Piąty jest były szef klubu parlamentarnego Unii Wolności Jerzy Wierchowicz, a ósmy były poseł Witold Pahl.

 

W Łodzi na czele listy są Tomasz Zimoch, Krzysztof Piątkowski i Iwona Śledzińska-Katarasińska. W Piotrkowie "jedynką" jest Cezary Grabarczyk, trzecia Elżbieta Radziszewska, a ósmy Robert Telus.

 

W Sieradzu pierwszy jest Cezary Tomczyk, a drugi Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej. W okręgu podkrakowskim na czele listy są Dorota Niedziela i Marek Sowa.

 

W Krakowie pierwszy jest Paweł Kowal, szósty Ireneusz Raś, siódmy Józef Lassota, a ósmy Bogusław Sonik. Ostatni na liście jest dotychczasowy poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

 

W Nowym Sączu listę otwiera Jagna Marczułajtis-Walczak, a za nią są były minister skarbu Andrzej Czerwiński i dawna posłanka PO Marta Fogler.

 

W Tarnowie na czele listy jest Urszula Augustyn i Robert Wardzała, natomiast szósty jest były poseł KPN i AWS Grzegorz Cygonik.

 

W Płocku listę otwierają Marcin Kierwiński i Elżbieta Gapińska. W Radomiu jedynką jest Joanna Kluzik-Rostkowska. W Siedlcach na czele jest Kamila Gasiuk-Pihowicz i były wiceszef MON Czesław Mroczek.

 

W Warszawie za Grzegorzem Schetyną, Katarzyną Lubnauer, Dariuszem Rosatim, Joanną Fabisiak, Jarosławem Szostakowskim i Katarzyną Piekarską są m.in. były piłkarz Roman Kosecki (dziesiąty), blogerka Klaudia Jachira (trzynasta) i satyryk Tadeusz Ross (trzydziesty piąty).

 

Okręg podwarszawski otwierają Jan Grabiec, Paweł Zalewski, Kinga Gajewska i Maciej Lasek. Siedemnasta jest radna Joanna Staniszkis.

 

W Opolu na czele listy są Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś. W Krośnie Joanna Frydrych i Marek Rząsa. W Rzeszowie były poseł PiS Paweł Poncyljusz, Zdzisław Gawlik i Krystyna Skowrońska.

 

W Białymstoku listy otwierają Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski, piąty jest Eugeniusz Czykwin, a ostatni Tomasz Cimoszewicz.

W Gdańsku na czele są Sławomir Neumann, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Pomaska i Piotr Adamowicz.

 

W Słupsku listy otwierają Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Zbigniew Konwiński i Henryka Krzywonos-Strycharska. W Bielsku Białej Mirosława Nyklei, Małgorzata Pępek i Mirosław Suchoń. W Częstochowie Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński.

 

W okręgu nr 29 (Gliwice) na czele listy są Marta Golbik, Krystyna Szumilas i Tomasz Głogowski. Z kolei w okręgu nr 30 (Rybnik) Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz.

 

W Katowicach listy otwierają Borys Budka, Ewa Kołodziej i Marek Wójcik. W Sosnowcu - Wojciech Saługa i Barbara Dolniak. W Kielcach Bartłomiej Sienkiewicz, Adam Cyrański, Marzena Orkla-Drewnowicz i Artur Gierada.

 

W Elblągu na czele są Jacek Protas i Bernadeta Hordejuk. Ostatni jest Miron Sycz. W Olsztynie listy otwierają Janusz Cichoń, Anna Wasilewska, Mirosław Pampuch i Paweł Papke.

 

W Kaliszu na czele są Mariusz Witczak i Jarosław Urbaniak, w Koninie Tomasz Nowak, Mirosława Stępień i Paulina Hennig-Kloska (piąty jest były poseł i senator Ireneusz Niewiarowski).

 

W Pile na czele są Małgorzata Janyska, Jakub Rutnicki, Iwona Kamińska-Lech i Kilion Munyama. W Poznaniu Joanna Jaśkowiak, Rafał Grupiński, Adam Szłapka i Waldy Dzikowski.

 

W Koszalinie listę otwiera Sławomir Nitras, dalej są Tomasz Czuczak i Marek Hok. W Szczecinie "jedynka" to Arkadiusz Marchewka, dalej jest Norbert Obrycki, piąta jest liderka KOD Magdalena Filiks, szósty dawny lider SLD Grzegorz Napieralski, a ostatni były poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie