Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań w Watykanie

Świat
Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań w Watykanie
Flickr/Gary Campbell-Hall/CC BY/2.0

Do końca tego roku w Państwie Watykańskim powstanie stały, publiczny i łatwo dostępny system zgłaszania przestępstw pedofilii i seksualnego wykorzystywania osób niepełnosprawnych. Poinformowano o tym we wtorek na łamach dziennika "L'Osservatore Romano".

Szczegóły inicjatywy oraz procedur przedstawił wikariusz generalny Państwa Watykańskiego kardynał Angelo Comastri w liście do szefów tamtejszych urzędów i asystentów duchowych.

 

Decyzja o wprowadzeniu nowego systemu to realizacja zalecenia papieża Franciszka, który dokumentem "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) na temat ochrony nieletnich i walki z nadużyciami oraz obowiązku ich zgłaszania nakazał utworzenie punktów przyjmowania zgłoszeń. Przepisy te obowiązują od 1 czerwca tego roku.

 

Z inicjatywy papieża

 

Na mocy tego dokumentu mianowany został specjalny pełnomocnik ksiądz Robert Oliver z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

 

To do niego, jak postanowiono, mogą zgłaszać się wszystkie osoby mające informacje lub podejrzenia, że osoba nieletnia lub niepełnosprawna jest narażona na wykorzystywanie lub padła jego ofiarą, a także zawiadamiać o sygnałach zaniedbań ze strony władz kościelnych.

 

Nowy system zgłaszania przestępstw pedofilii i uchybień zostanie zintegrowany z zasadami wcześniej wprowadzonymi przez inne watykańskie instytucje.

 

Zaostrzenie walki z pedofilią w Kościele i przepisów zapowiedziano po lutowym szczycie w Watykanie, zwołanym przez papieża.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze