Powstanie komisja ds. pedofilii. Będzie niezależna od organów władzy publicznej

Polska
Powstanie komisja ds. pedofilii. Będzie niezależna od organów władzy publicznej
Pixabay/Free-Photos

Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15 będzie niezależna od organów władzy publicznej - wpisano w informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek informację o projekcie ustawy o państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15.

 

"Komisja, z uwagi na charakter swoich zadań, będzie niezależna od organów władzy publicznej" - napisano.

 

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2019 r. Osobą odpowiedzialną za jego opracowanie jest wicepremier Jacek Sasin.

 

"Kolejny mechanizm walki państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym"

 

W informacji zaznaczono, że projekt stanowi kolejny mechanizm walki państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym, ze szczególnym uwzględnieniem pedofilii. Wskazano, że projektowana ustawa jest reakcją na "brak kompleksowych rozwiązań" w tym zakresie.

 

Zwrócono uwagę na "brak należytego wyjaśnienia przestępstw pedofilskich, zarówno z uwagi na tuszowanie takich zdarzeń przez lokalną społeczność, niewłaściwe działania organów powołanych do zwalczania i zapobiegania przestępczości na tle seksualnym, ale także z uwagi na strach i wstyd towarzyszący ofiarom takich przestępstw oraz inne bariery psychologiczne".

 

Wskazano m.in. na problem braku możliwości ścigania sprawców, z uwagi na upływ terminu przedawnienia karalności. Podkreślono także konieczność otoczenia ofiar przestępstw pedofilskich szczególną troską, konieczność systemowego napiętnowania przestępstw pedofilskich i sprawców takich czynów oraz konieczność zapewnienia zadośćuczynienia za poczucie wyrządzonej krzywdy osobom, które jako dzieci cierpiały na skutek przestępstw pedofilskich.

 

Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia "skutecznej i adekwatnej reakcji organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich".

 

7-osobowa komisja

 

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował premier Mateusz Morawiecki, 21 maja. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk wskazał w poniedziałek, że powstanie 7-osobowa komisja, z której trzy osoby będą wybierane przez Sejm większością 3/5 głosów. W komisji mają znaleźć się także osoby wskazane przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

 

  

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze