Polacy za wypłaceniem przez Kościół odszkodowań ofiarom pedofilii [SONDAŻ]

Polska
Polacy za wypłaceniem przez Kościół odszkodowań ofiarom pedofilii [SONDAŻ]
Pixabay.com/ MichaelGaida

Ponad 74 proc. Polaków uważa, że Kościół w Polsce powinien wypłacić odszkodowania za przypadki pedofilii wśród duchownych. 70 proc. opowiada się za powołaniem państwowej komisji, która będzie wyjaśniała skalę pedofilii wśród księży - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla RMF FM i "DGP".

Zdecydowane tak - dla tego typu zadośćuczynienia dla ofiar pedofilii - deklaruje 56,8 proc. pytanych, a "raczej tak" - 17,3 proc. 12,8 proc. ankietowanych jest odmiennego zdania. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 4,5 proc., a "raczej nie" - 8,3 proc.

 

Pytanie o film Sekielskich

 

W sondażu zapytano również, czy film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" wzmocni, czy osłabi Kościół, rozumiany jako wspólnotę wiernych, nie tylko księży.

 

Ponad połowa respondentów (53,1 proc.) uważa, że film osłabi Kościół w Polsce. 27,8 proc. Polaków jest zdania, że zdecydowanie osłabi, a 25,3 proc., że "raczej osłabi".

 

Najwięcej, bo 68 proc. ankietowanych w wieku 40-49 lat jest zdania, że "Tylko nie mów nikomu" może wpłynąć na osłabienie Kościoła w Polsce. Taki pogląd dominuje również (67 proc.) wśród mieszkańców metropolii (powyżej 500 tys. mieszkańców).

 

5,3 proc. respondentów uważa, że film nie będzie miał żadnego wpływu na Kościół, rozumiany, jako wspólnotę wiernych. Tylko 7,1 proc. jest zdania, że film może wzmocnić Kościół w Polsce ("zdecydowanie wzmocni" odpowiedziało 3,1 proc., a "raczej wzmocni" - 4 proc.).

 

Komisja ws. pedofilii

 

70 proc. Polaków opowiedziało się w sondażu za powołaniem państwowej komisji, która będzie wyjaśniała skalę pedofilii wśród księży.

 

Sondaż IBRIS dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl przeprowadzono 17-18.05.2019 r.

las/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie