Czarzasty: policja nie wchodzi do siedzib biskupów. To grozi niszczeniem dowodów krycia pedofilii

Polska

- Sugeruję, że (biskupi - red.) mogą zniszczyć dowody krycia pedofilii - powiedział Włodzimierz Czarzasty. Jego zdaniem hierarchowie mogą obawiać się ujawnienia dokumentów, które świadczą o przenoszeniu "z plebanii na plebanię" księży molestujących dzieci. Lider SLD uważa, że gdyby PiS traktował sprawę poważnie, to policja weszłaby do kurii i zabezpieczyła wewnętrzne dokumenty Kościoła.

- Jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości byłby w tej sprawie uczciwy, to w tej chwili policja weszłaby do siedzib biskupów i zabezpieczyła wszystkie wewnętrzne dokumenty Kościoła dotyczące postępowania w sprawach pedofilii - powiedział Włodzimierz Czarzasty w programie "Polityka na Ostro".

 

- Jeżeli pan Ziobro tego nie robi, to znaczy, że kryje na przykład taką wiedzę, czy biskup wiedział na temat pedofilii w Kościele, czy nie - powiedział lider SLD.

 

- To daje taką możliwość, żeby niszczyć dowody - powiedział polityk lewicy. - Sugeruję, że (biskupi - red.) mogą zniszczyć dowody - powiedział Czarzasty.

 

- Jeżeli jest tak, że niektórzy biskupi wiedzieli o procederze pedofilii i w związku z tym podejmowali decyzje w ostatecznym rozrachunku, żeby księży przenosić z plebanii na plebanię, to znaczy, że kryli - powiedział lider Sojuszu.

 

Polityk dodał, że bierze "pełną odpowiedzialność za swoje słowa".

 

Dokument braci Sekielskich

 

Dokument "Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich miał swoją premierę w minioną sobotę. Można go obejrzeć za darmo w serwisie YouTube.

 

- Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.

 

Abp Polak dodał, że "przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła", a jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży "zrobi wszystko, co w jego mocy", aby pomóc pokrzywdzonym.

 

Opozycja zażądała powołania komisji śledczej, która miałaby zająć się wyjaśnieniem problemu pedofilii w Kościele katolickim w Polsce.

 

WIDEO - PO znowu stanęła po stronie pedofilów - Ziobro w "Wydarzeniach i Opiniach": 

 

hlk/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie