PO chce, by państwowa komisja ds. pedofilii miała dostęp do archiwów kościelnych

Polska
PO chce, by państwowa komisja ds. pedofilii miała dostęp do archiwów kościelnych
PAP/Tytus Żmijewski

- Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii, złożonej z trzech przedstawicieli ofiar, trzech prokuratorów w stanie spoczynku i trzech sędziów w stanie spoczynku; komisja powinna mieć uprawnienia śledcze - powiedział w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna podkreślił na konferencji prasowej w Toruniu, że opinia publiczna żąda od klasy politycznej, od państwa polskiego, "powołania specjalnej, niezależnej, państwowej komisji, która musi być złożona z ekspertów, musi dotyczyć aktywności służb państwowych, które badały zaniechania i aktywności Kościoła, związków wyznaniowych, ale także organów państwa w sprawie przeciwdziałania pedofilii".

 

"Konieczny jest dostęp do archiwów kościelnych"

 

Jak dodał, konieczny jest do tego dostęp do archiwów kościelnych. - Uważamy, że ta w współpraca jest niezbędna, aby można było mówić o skutecznym wyjaśnieniu tych kwestii - zaznaczył.

 

- Chcemy, aby ta komisja składała się z dziewięciu osób - ale jesteśmy też otwarci (na debatę) na temat zaproponowanego składu osobowego. Uważamy, że w komisji zasiąść powinno: trzech prokuratorów w stanie spoczynku, trzech sędziów w stanie spoczynku i trzech przedstawicieli ofiar przestępstw pedofilskich - mówił lider PO.

 

Schetyna podkreślił, że PO jeszcze w czerwcu złoży do laski marszałkowskiej projekt dotyczący powołania tej komisji. - Dzisiaj mówimy "sprawdzam" prezesowi (PiS, Jarosławowi) Kaczyńskiemu. Jeżeli PiS chce wyjaśnić tę kwestię, oczekujemy, że będzie głosował za tym projektem - powiedział lider Platformy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie