ZNP: strajkuje 74,29 proc. placówek oświatowych. Według MEN: 48,5 proc. Skąd ta różnica

Polska

W ilu szkołach i przedszkolach trwa strajk nauczycieli. Ilu nauczycieli i innych pracowników oświaty przystąpiło do protestu - nawet w tych danych nie ma zgody między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. MEN informuje, że strajkuje 48,5 proc. placówek w całym kraju, ZNP - że 74,29 proc. Skąd różnica - to wyjaśnia reporterka Polsat News Olga Owczarek.

Różnica w danych pochodzi ze sposobu liczenia placówek oświatowych, które przystąpiły do strajku.

 

ZNP liczy jedynie publiczne szkoły i przedszkola, a zespoły szkół traktuje jak jedna placówkę, bez względu na to, ile podmiotów je tworzy. Czyli jeśli zespół tworzą np. przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum i wszystkie one mają jednego, wspólnego dyrektora, to dla ZNP jest to jedna placówka.

 

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej pyta, dlaczego ZNP wyklucza z obliczeń niektóre placówki. I wlicza je do swoich danych. Są to: niepubliczne szkoły i przedszkola, specjalne ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, szkoły policealne, placówki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, ośrodki doskonalenia zawodowego. Inaczej również traktuje zespoły szkół - każdą placówkę liczy oddzielnie. 

 

Skala strajku w regionach.Polsat News
Skala strajku w regionach.

 

 

 

 

 

dro/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie