Biedroń, Scheuring-Wielgus, Gawkowski i Płatek kandydatami Wiosny do PE

Polska
Biedroń, Scheuring-Wielgus, Gawkowski i Płatek kandydatami Wiosny do PE
PAP/Tomasz Gzell

Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Gawkowski i Monika Płatek znajdą się na warszawskiej liście wyborczej Wiosny do europarlamentu. Jak zapowiedział Biedroń, Wiosna będzie ubiegać się w tym okręgu "co najmniej o trzy mandaty".

Na pierwszym miejscu na liście Wiosny w okręgu warszawskim znajdzie się lider ugrupowania Robert Biedroń. Polityk mówił pierwotnie, że ewentualnie zdobytego przez siebie mandatu nie przyjmie. Pod koniec marca zapowiedział jednak w rozmowach z mediami, że będzie sprawował funkcję eurodeputowanego do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych.

 

"Dwójkę" na stołecznej liście otrzymała posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, a trzecie miejsce - prawniczka i aktywistka feministyczna Monika Płatek. Na ostatnim, dziesiątym miejscu listy Wiosny znajdzie się sekretarz generalny partii Biedronia, b. polityk SLD Krzysztof Gawkowski.

 

Kandydatami Wiosny do europarlamentu w okręgu warszawskim będą też: z czwartego miejsca ekspert ugrupowania ds. polityki europejskiej, szef think tanku Global.Lab Adam Traczyk, z piątego miejsca na liście koordynatorka okręgu podwarszawskiego partii Biedronia Sylwia Buźniak, jako "szóstka" koordynatorka struktur warszawskich Anna Tarczyńska, z miejsca siódmego radny z warszawskiej Białołęki, lokalny aktywista Filip Pelc, jako "ósemka" biolog Jacek Kubiak, a z dziewiątego miejsca na liście - dyplomatka, b. konsul RP w Brazylii Katarzyna Braiter.

 

"Dziesięć jaskółek"

 

- To jest drużyna Wiosny - dziesięć jaskółek, które polecą dzisiaj w teren, będą działały przez następne tygodnie i miesiące w Warszawie, budowały Wiosnę, przynosiły Europę do Warszawy, zmienią oblicze polskiej polityki - powiedział, prezentując te kandydatury na poniedziałkowej konferencji prasowej, Biedroń.

 

- Mamy naprawdę świetną drużynę; jeżeli państwo chcecie realnej zmiany w polityce, jeżeli chcecie, żeby reprezentowali was ludzie, którzy znają języki obce, którzy znają Europę, którzy tam funkcjonowali i funkcjonują, to tylko drużyna Wiosny - dodał polityk. Jak ocenił, już obecnie sondaże w Warszawie pokazują, że Wiosna może liczyć tu na zdobycie dwóch mandatów. - A walczymy co najmniej o trzy mandaty - podkreślił lider Wiosny.

 

Kandydaci Wiosny będą konkurować o mandaty w stolicy m.in. z b. premierem Włodzimierz Cimoszewicz - "jedynką" listy Koalicji Europejskiej, liderem listy PiS, europosłem Jackiem Saryuszem-Wolskim oraz wicemarszałkiem Sejmu Stanisławem Tyszką, który stanie na czele listy Kukiz'15.

O miejsca w europarlamencie w okręgu obejmującym Warszawę ubiegać będą się też m.in. europoseł Ryszard Czarnecki i b. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (PiS) oraz posłowie PO-KO Andrzej Halicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie