Nieoficjalnie: Olgierd Łukaszewicz kandydatem Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Polska
Nieoficjalnie: Olgierd Łukaszewicz kandydatem Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego
PAP/Jakub Kamiński

Olgierd Łukaszewicz, który - według informacji PAP ze źródeł w partii Biedronia - wystartuje z dziesiątego miejsca w okręgu kujawsko-pomorskim, to aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z filmów Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego i Juliusza Machulskiego, a także ze scen warszawskich teatrów.

W latach 2002-2005 i 2011-2018 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W 2017 r. założył Fundację "My Obywatele Unii Europejskiej", do której celów należy zapobieganie "wyciąganiu" Polski z UE oraz umacnianie europejskiej tożsamości Polski i jej obywateli. Przed wyborami prezydenckimi w 2005 r. wszedł w skład honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego.

 

Znane są wszystkie "jedynki"

 

Wcześniej, podczas sobotniej konwencji w Warszawie, Wiosna przedstawiła już wszystkich liderów swoich list wyborczych do europarlamentu. Wśród nich znaleźli się m.in. lider formacji Robert Biedroń, który wystartuje w okręgu warszawskim, jego partner Krzysztof Śmiszek ("jedynka" w okręgu dolnośląsko-opolskim), legendarny działacz Solidarności Zbigniew Bujak (okręg lubelski) oraz działaczka feministyczna, b. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (okręg kujawsko-pomorski).

 

Szefem sztabu wyborczego ugrupowania będzie wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz, pełnomocniczką wyborczą wiceprezeska partii Gabriela Morawska-Stanecka, a pełnomocniczką finansową - skarbniczka Wiosny Monika Gotlibowska.

 

Większość sondaży wskazuje, że Wiosna może liczyć na trzeci, po PiS i Koalicji Europejskiej, wynik w majowych eurowyborach.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie