Trzy lata "Rodziny 500+" - 67 miliardów złotych dla 3,6 miliona dzieci

Polska

Program "Rodzina 500+" jest nie tylko programem prorodzinnym - który przebudował życie wielu rodzin - ale też propaństwowym programem dla przyszłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Puławach (woj. lubelskie). "Stworzyliśmy przestrzeń dla rozwoju całego kraju" - dodał. - Od 1 lipca wszystkie dzieci do 18 roku życia objęte będą programem - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Szef rządu wziął w Puławach udział w podsumowaniu 3-lecia programu "Rodzina 500+". Morawiecki podkreślił, że rząd - przygotowując ten program - chciał, żeby "wszystkie dzieci, młodsza młodzież, młodzież, miały jak najwięcej możliwości".

 

- Program 500+ jest nie tylko programem prorodzinnym ale też propaństwowym. Państwo polskie, które odkłada na bok rodziny, to nie jest państwo z sercem, a my budujemy państwo z sercem, państwo dla wszystkich rodzin - zaznaczył premier.

 

Morawiecki wskazał, że program "Rodzina 500 plus" jest programem dla przyszłości, "który zupełnie przebudował życie wielu rodzin".

- Wraz z tym programem Polska zmienia się nie do poznania (...). Jestem przekonany, że stworzyliśmy nową przestrzeń dla rozwoju całego naszego kraju, wszystkich dzieci i całej młodzieży - powiedział szef rządu.

 

Ocenił, że rozszerzenie tego programu o wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka pokazuje m.in., że rząd "daje pełne zaufanie w ręce rodziców". - Ufamy rodzinom, ufamy rodzicom. To pokazuje stosunek państwa do rodzin. Chcemy, żeby on był jak najbardziej partnerski i taki jest - dodał. Podziękował rodzinom za mądre wykorzystanie środków.

 

Morawiecki zapewnił, że rząd nie odejdzie i nie zmieni programu "Rodzina 500 plus". - My będziemy na tym fundamencie szli w przyszłość, bo przyszłością Polski są nasze dzieci, nasza młodzież, rozwój kraju - podkreślił premier. 

 

 

"Warto było ten program wprowadzić"

 

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podała, że do tej pory z budżetu państwa na program "Rodzina 500 plus" przeznaczono 67 mld zł; ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. - To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić - podkreśliła.

 

- Pamiętam jak ten program raczkował, stawał na nogi, osiągał swoje efekty. Dzisiaj widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce - powiedziała Rafalska.

 

Zaznaczyła, że 1 lipca tego roku wszystkie dzieci do 18 roku życia objęte będą świadczeniem 500 plus. Minister podkreśliła, że rząd PiS przeznaczył na politykę prorodzinną więcej niż jakikolwiek rząd do tej pory.

 

- Cieszymy się, że nasz program nie tylko poprawia jakość życia, poprawia bezpieczeństwo materialne polskich rodzin, eliminuje nierówności społeczne, ale tak naprawdę realizuje wasze marzenia - mówiła do przybyłych na piknik rodziców i dzieci. Podkreśliła, że silna rodzina to fundament silnego, mocnego państwa. Zaznaczyła, że inwestycja w rodziny "to jest nasza najlepsza inwestycja społeczna". Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu.

 

Posłanka PiS z Lubelszczyzny Elżbieta Kruk podkreśliła, że społeczne programy typu "Rodzina 500+" są szczególnie ważne dla województw słabszych ekonomicznie, leżących w Polsce wschodniej. - To u nas na Lubelszczyźnie, na Podlasiu, Podkarpaciu, większy procent dzieci korzysta z tego programu, niż średnio w Polsce. Cieszymy się, że ten program pokazał efekty, które zaprzeczyły wszystkim krytykom tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jest tak rozwojowy i od lipca będzie służył wszystkim dzieciom - powiedziała Kruk.

 

Premier i minister Rafalska wraz z dziećmi zdmuchnęli świeczki na torcie przygotowanym z okazji jubileuszu programu "Rodzina 500+". Wszyscy częstowali się tortem. Potem premier rozmawiał z dziećmi, które bawiły się na festynie, robił sobie z nimi zdjęcia, rozdawał autografy.

 

Trzy lata programu

 

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.

 

W ramach programu "Rodzina 500+" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

 

Zgodnie z projektem przyjętych już w 2019 r. zmian w tym programie, od 1 lipca dodatek "500+" będzie również przyznawany na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny.

hlk/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie