Premier: planujemy wprowadzić program "Emerytura Plus" również w kolejnych latach

Polska

- "Emeryturę Plus" planujemy też w kolejnych latach. To nie dotyczy tylko jednego roku - powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki na konferencji prezentującej program.- 9 mln 720 tys. osób będzie uprawnionych do świadczenia w wysokości 1100 zł brutto, a koszt świadczeń wyniesie 10 mld 700 mln zł - zapewniła wcześniej minister Elżbieta Rafalska.

Morawiecki przekonywał, że dla jego rządu emeryci są "szczególną grupą", stąd - jak mówił - PiS przywrócił wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz przeprowadził waloryzację emerytur w bieżącym roku i zwiększył emeryturę minimalną.

 

- Te 1100 zł "Emerytury Plus", które dzisiaj anonsujemy, ogłaszamy, przedstawiamy to tak jakby dodatkowe 90 zł miesięcznie, gdyby podzielić te 1100 zł na 12 miesięcy - jest to dodatkowy zastrzyk - mówił szef rządu.

 

- Opozycja krytykuje nas za te nasze pomysły, mówiąc o tym, że to jest rozdawnictwo. Dla mnie to jest walka o godne życie emerytów, to nie jest żadne rozdawnictwo, to są pieniądze, które zdobyliśmy skutecznie w walce z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi i przekazujemy je społeczeństwu - dodał Morawiecki.

 

Koszt realizacji - 10 mld 700 mln złotych

 

- Projekt "Emerytura plus" będzie po konferencji skierowany do konsultacji międzyresortowych i konsultacji społecznych, do partnerów społecznych. Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. określa warunki i zasady przyznawania tego świadczenia - powiedziała minister.

 

- Koszt realizacji tego projektu to jest 10 mld 700 mln zł, tyle kosztują te trzynaste - jak popularnie mówimy - świadczenia, które dostaną emeryci - podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Myślę, że to będzie zastrzyk finansowy, który raz w roku pozwoli emerytom i rencistom uregulować kwestie, na które nie mogli by sobie pozwolić - stwierdziła.

 

Wskazała, że świadczenie będzie wypłacone z urzędu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

 

"ZUS musi się przygotować do tej operacji"

 

Rafalska poinformowała, że ze świadczenia "Emerytura plus" będą mogli skorzystać: "emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci rolnicy, ci, którzy otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne".

 

- Jest to 9 mln 720 tys. osób uprawnionych do świadczenia w wysokości 1100 zł brutto - poinformowała. To około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

 

Jak dodała, "do tak poważnej operacji musi się właściwie przygotować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie tylko, bo te świadczenia będą wypłacane przez KRUS i kasy ubezpieczeń mundurowych, w zależności od tego, komu to świadczenie będzie przysługiwało".

 

Jedna z pięciu propozycji PiS

 

- Myślę, że z tym projektem "piątki" programowej Prawa i Sprawiedliwości, rządu Zjednoczonej Prawicy, poprawi się sytuacja osób najbardziej potrzebujących - powiedziała szefowa MRPiPS. Wśród nich wymieniła osoby, które "mają za sobą lata ciężkiej pracy, których potrzeby często są związane ze stałymi wydatkami na leki, które żyjąc w gospodarstwach jednoosobowych są mocno obciążone stałymi kosztami utrzymania - czynszem i innymi wydatkami, których nie można dzielić na dwa świadczenia, jak jest się samemu".

 

- Cieszymy się, że uda się ten projekt - mam nadzieję - sprawnie wdrożyć i że kieszenie (potrzebujących - red.) staną się odrobinę zasobniejsze w 2019 r., uwzględniając jeszcze tę tegoroczną waloryzację - dodała.

 

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł brutto jest jedną z pięciu zaprezentowanych w lutym propozycji programowych PiS.

ked/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie