Sondaż: rozszerzenie "500 plus" na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości

Polska
Sondaż: rozszerzenie "500 plus" na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości
Pixabay.com/ skalekar1992

Rozszerzenie programu "500 plus" na każde dziecko, niezależnie od dochodu rodziców, budzi mieszane odczucia Polaków - wynika z sondażu ciekaweliczby.pl. Wg 53 proc. badanych, to sprawiedliwe społecznie, wg 61 proc. nie, skoro brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i niepełnosprawnych. Poczucie niesprawiedliwości budzi też fakt, że wypłata może objąć rodziców, którzy wolą zasiłek niż pracę.

Według snodażu, decyzję o przyznaniu 500 plus na pierwsze dziecko najbardziej wspierają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (75 proc.). Rozwiązanie to popiera też większość zwolenników Wiosny (59 proc.) oraz połowa wyborców Koalicji Europejskiej. Większość badanych Polaków (61 proc.) jednak uważa, że w obecnej sytuacji jest ono niesprawiedliwe.

 

Przepytywani pzrez autorow sondażu są też sceptyczni aby rozszerzać program socjalny "500 plus" w rodzinach, w których osoby celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków.

 

Połowa osób biorąca udział w badaniu jest niezadowolona z faktu, że "500 plus" na pierwsze dziecko będą otrzymywały wszystkie rodziny, bez względu na poziom dochodów rodzica.

 

Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważa 58 proc. wyborców Koalicji Europejskiej i 50 proc. wyborców Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61 proc.) oceniają je jako sprawiedliwe.

 

Kryterium dochodowe

 

Spośród osób, które uważają, że program "500 plus" powinien obejmować rodziny w zależności od dochodu, 17 proc. twierdzi, że świadczenie na pierwsze dziecko nie powinno być wypłacane już przy dochodzie miesięcznym przekraczającym 1000 zł netto na osobę w rodzinie, prawie co trzeci (32 proc.) - że powyżej 2 tys. zł na osobę, a 16 proc. - że powyżej 3 tys. zł na osobę. 

 

- Wyniki badania pokazują, że powiązanie wypłaty "500 plus" na każde dziecko z aktywnością zawodową rodziców czy wprowadzeniem kryterium dochodowego zyskałoby większe poparcie społeczne. Propozycja w obecnym kształcie, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy dla nauczycieli czy osób niepełnosprawnych, budzi duże poczucie niesprawiedliwości, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych. To może dodatkowo pogłębić podziały społeczne - ocenia Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 15-18 marca metodą CAWI, czyli poprzez ankiety internetowe, na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna (audytowany jest przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku). Próba ogólnopolska wyniosła 1091 osób, dobranych według reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. 

 

 

las/dro/luq/ ciekaweliczby.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie