PSL z propozycją pakietu społecznego. W nim m.in. "500 plus" na rehabilitację niepełnosprawnych

Polska

Pakiet Społeczny Ludowców zakłada m.in. dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych - mówił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że cały pakiet ma zostać złożony w Sejmie w poniedziałek.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes ludowców zaprezentował trzecią odsłonę Pakietu Społecznego Ludowców, na który składają się propozycje zakładające m.in. wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

 

"Najbardziej potrzebująca grupa"

 

Lider ludowców zaznaczył, że w maju ub.r. w trakcie protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, politycy opozycji podpisali pakt na rzecz osób niepełnosprawnych, w którym zobowiązali się do wprowadzenia comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych.

 

- W naszym Pakiecie Społecznym Ludowców będzie część dla osób niepełnosprawnych - właśnie "500 plus" dla każdej osoby niepełnosprawnej na rehabilitację - zapowiedział.

 

Kosiniak-Kamysz mówił, że niepełnosprawni, to jest "dziś grupa, która jest najbardziej potrzebująca". "Jeżeli nie będzie wsparcia najbardziej potrzebujących, to nie będzie pełnej roli państwa" - oświadczył prezes PSL.

 

"Powinny się znaleźć pieniądze"

 

Obecny na konferencji Adam Nyk ze stowarzyszenia MONAR, który porusza się na wózku inwalidzkim od 23 lat, podkreślał, że jeżeli niepełnosprawny chce być osobą aktywną potrzebne jest mu wsparcie. - O sile państwa świadczy to, na jakim poziomie i w jaki sposób żyją ci, którzy mają najgorzej w swoim życiu - podkreślił.

 

Senator Jan Filip Libicki mówił z kolei, że skoro znajdą się w budżecie pieniądze na zapowiedzi PiS z sobotniej konwencji, które zakładają m.in. rozszerzenie programu 500 plus o pierwsze dziecko oraz "trzynastka" dla emerytów i rencistów, to powinny się znaleźć pieniądze na wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

 

23 maja protest

 

Po przedstawieniu przez PiS pięciu nowych propozycji programowych liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Iwona Hartwich zapowiedziała, że 23 maja odbędzie się protest tego środowiska. - To nasza odpowiedź na to, czego nie usłyszeliśmy w nowych obietnicach ze strony rządu dla społeczeństwa - powiedziała Hartwich. Dodała, że osoby z niepełnosprawnościami zostały kolejny raz pominięte.

 

Kosniak-Kamysz zaznaczył w czwartek, że PSL społeczne propozycje programowe PiS, w tym rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko, więc liczy na poparcie Pakietu Społecznego Ludowców, czyli m.in. wsparcia dla niepełnosprawnych oraz podwyższenia pensji dla nauczycieli o 1000 zł.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie