Nieszczepione dzieci nie zostaną przyjęte do miejskiego żłobka w Olsztynie. Decyzja radnych

Polska
Nieszczepione dzieci nie zostaną przyjęte do miejskiego żłobka w Olsztynie. Decyzja radnych
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Olsztyńscy radni przyjęli poprawkę do statutu żłobków miejskich wprowadzającą konieczność posiadania obowiązkowych szczepień, jako warunek przyjęcia do miejskiego żłobka. - Chcemy, jako radni miasta, żeby dzieci, które idą do żłobków były bezpieczne - tłumaczyła radna Ewa Zakrzewska z PO. Radni zapowiedzieli, że chcieliby, aby podobny przepis obowiązywał przy przyjęciach do przedszkoli.

Poprawkę zgłoszoną przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej i Klubu Ponad Podziałami poparło 16 z 25 radnych.

 

Do żłobka z oświadczeniem o szczepieniu


Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do miejskiego żłobka będą musieli przedstawić oświadczenie, że zostało ono zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień lub że dziecko jest chore i nie może przyjąć szczepionki.


- Rodzice, którzy przyprowadzają swoje dzieci, będą wiedzieli, że inne dziecko, które jest w grupie również jest zaszczepione i nie przyniesie chorób niebezpiecznych dla życia i zdrowia dzieci - tłumaczyła Zakrzewska.

 

Szczepienia jako kryterium w przedszkolach


Na pytanie, czy radni chcieliby wprowadzić podobny zapis dotyczący przedszkoli, Zakrzewska odpowiedziała: "myślimy o tym, tylko w tej chwili ustawa nakazuje samorządom przyjęcie wszystkich dzieci do przedszkoli".


- W tej chwili wszystkie dzieci od 3 roku życia będą przyjęte do przedszkola i nie ma warunków wstępnych. W związku z tym musimy przemyśleć, w jakiej formie ewentualnie szczepienia mogłyby być kryterium przyjęcia do przedszkola - dodała.

 

 

Śmiertelne powikłania po ospie wietrznej


28 lutego w olsztyńskim szpitalu dziecięcym wskutek powikłań po ospie wietrznej zmarła 6-letnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione na tę chorobę.


Szczepienie na ospę nie jest obowiązkowe, ale jak stwierdziła Grażyna Sosnowska, powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie, "szczepienie na pewno mogłoby złagodzić przebieg choroby".

prz/hlk/ olsztyn.wm.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie