"Polska polityka jest niekończącą się awanturą". Tyszka w "Śniadaniu w Polsat News"

Polska

- Mówimy stop jednej rzeczy: recyklingowi polityków w polityce europejskiej - mówił w programie "Śniadanie w Polsat News" Krzysztof Śmiszek, przedstawiciel partii "Wiosna". Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o partyjnych konwencjach oraz zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Polska polityka jest niekończącą się awanturą i licytowaniem się na populizm. My cały czas pracujemy przede wszystkim merytorycznie. W ubiegły weekend byliśmy w Chorwacji, gdzie przedstawiliśmy kolejną odsłonę koalicji europejskiej, która będzie antysystemowa, antybrukselska, ale proeuropejska. Wraz z innymi państwami chcemy stworzyć nową frakcję, która ma szanse być języczkiem uwagi w nowym europarlamencie - powiedział Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 

Urszula Pasławska (PSL) przyznała, że "dyskusja, która dotyczy wyborów do PE powinna zmierzać do oceny wiarygodności obecnych europosłów, ale również i polityków Prawa i Sprawiedliwości". - Może się pochwalą, co osiągnęli w europarlamencie dla kraju i polskich rolników, bo akurat w tej sprawie nie mają żadnych sukcesów i nie mogą się niczym pochwalić. Państwo spycha nas na margines Europy - dodała.

 

Leszczyna: PiS zlikwidował i zniszczył politykę społeczną

 

- Fundamentalna różnica pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską jest taka, że PiS myli politykę społeczną z pomocą socjalną. My prowadziliśmy politykę społeczną i przez 8 lat daliśmy ludziom najdłuższe w Europie płatne urlopy rodzicielskie, budowaliśmy żłobki i przedszkola które kosztowały po 1 zł dla rodziców, daliśmy dzieciakom bezpłatne podręczniki i chcieliśmy dalej iść w tę stronę. PiS zlikwidował i zniszczył politykę społeczną i wprowadził pomoc społeczną - powiedziała z kolei Izabela Leszczyna (PO).

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że "jeżeli ktoś miał za czasów PO lepiej, to są to grupy przestępcze". - Jeżeli ja słyszę, że PiS zlikwidował politykę społeczną, a Platforma świetnie ją organizowała, to z całym szacunkiem, ale to jest groteska. Mieliśmy wczoraj wystąpienie prezesa Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny. Z naszej strony było ono bardzo merytoryczne gdzie zostało przedstawionych pięć konkretnych programów. Platforma opowiadała za to, że to oni wymyślili 500+ - powiedział Jaki w programie Dariusza Ociepy. 

 

 

- Są w Polsce instytucje które za dużo dostają z budżetu państwa. Postulujemy likwidację IPN-u który dostaje rocznie 300 mld zł, zastopujemy również budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego którego finansowanie ma wynosić kilka miliardów rocznie przez najbliższe kilka lat oraz przesmyku w Mierzei Wiślanej - 1 mld zł. Najważniejszym postulatem Wiosny jest zaprzestanie finansowania Kościoła z budżetu państwa, co wynosi nas ok. 3 mld zł rocznie - powiedział Krzysztof Śmiszek (Wiosna).  

 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przyznał, że "w tej całej debacie, co można zrobić, a czego nie można, ciekawi mnie to, co powiedział pan Krzysztof Śmieszek". - Jeżeli to mają być impulsy rozwojowe dla Polski, to szczerze gratuluję, ale Polacy raczej nie tego oczekują. To jest kwestia dokonań i tego kto jest jak wiarygodnym. Jak słyszę od polityków Platformy, że rozszerzą program 500+, będący ich pomysłem, to przypominam sobie, co było w parlamentarnej kampanii wyborczej w 2011 r. Mówili wtedy, że nie podniosą wieku emerytalnego, po czym Donald Tusk zaraz po wyborach ten wiek podniósł - dodał gość Polsat News.

 

Dotychczasowe odcinki "Śniadania w Polsat News" można obejrzeć tutaj.

luq/rob/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie