Etiopia: 17 trumien na pogrzebie w katedrze. Pożegnanie ofiar katastrofy Boeinga

Świat

W katedrze w Addis Abebie odbyło się w niedzielę pożegnanie 17 Etiopczyków, ofiar wypadku etiopskiego Boeinga 737 MAX, który w niedzielę rozbił się tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. W wypadku zginęło wszystkich 157 osób znajdujących się na pokładzie.

W katedrze Świętej Trójcy w Addis Abebie ustawiono 17 trumien przykrytych flagami Etiopii.

 

Nie jest do końca pewne, czy w trumnach znajdowały się szczątki ofiar. Według korespondentów, którzy byli na miejscu katastrofy, bliscy ofiar dostali na razie butelki z ziemią, w którą uderzyła spadająca maszyna.

 

Samolot rozbił się doszczętnie po uderzeniu w ziemię. Identyfikacja szczątków za pomocą testów DNA potrwa do sześciu miesięcy.

 

Drugie pożegnanie - tym razem samej ośmioosobowej załogi samolotu - odbyło się na międzynarodowym lotnisku Bole w Addis Abebie, gdzie pilotów i stewardessy żegnano białymi różami.

 

Etiopski Boeing 737 MAX, który w niedzielę rozbił się tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie, zgłaszał problemy z systemem kontroli lotu i prosił o zgodę na zawrócenie samolotu, którą nawet otrzymał.

 

W katastrofie zginęło 157 osób, czyli wszystkie znajdujące się na pokładzie. Fakt, że był to już drugi w ciągu pięciu miesięcy poważny wypadek tego typu samolotu - który wszedł do komercyjnego użytku niespełna dwa lata temu - spowodował, że szereg państw i linii lotniczych podjęło decyzję o wstrzymaniu lotów tego modelu bądź zamknięciu dla nich przestrzeni powietrznej.

 

W piątek francuscy eksperci rozpoczęli analizę czarnych skrzynek etiopskiego boeinga. W szczególności spróbują ustalić, czy przyczyna katastrofy była taka sama, jak w przypadku tej, do której doszło w październiku w Indonezji.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie