Czeskie linie lotnicze Smartwings wystąpią do Boeinga o odszkodowanie

Świat
Czeskie linie lotnicze Smartwings wystąpią do Boeinga o odszkodowanie
PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Główny czeski przewoźnik powietrzny Smartwings będzie negocjował z amerykańskim koncernem Boeing w sprawie rekompensaty finansowej za skutki odstawienia swych samolotów Boeing 737 MAX 8 - poinformowała w czwartek rzeczniczka Smartwings Vladimira Dufkova.

Jak powiedziała w rozmowie z agencją CTK, zastępowanie unieruchomionych samolotów innymi kosztuje spółkę miliony koron dziennie (1 mln koron to 168 tys. zł).

 

W następstwie katastrofy Boeinga 737 MAX 8 towarzystwa Ethiopian Airlines, który rozbił się w niedzielę krótko po starcie z Addis Abeby, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wstrzymała eksploatację wszystkich maszyn tego typu na obszarze Unii Europejskiej.

 

- Rozważamy wszelkie (możliwe) kroki prawne. Rekompensaty będą tematem negocjacji z Boeingiem - odpowiedziała Dufkova na pytanie CTK, czy przewoźnik zamierza ubiegać się o odszkodowanie.

 

Smartwings, który wchłonął Czeskie Linie Lotnicze (CSA), ma obecnie siedem samolotów Boeing 737 MAX 8, a u producenta zamówił dalszych 32, przy czym 16 z nich miał otrzymać do lata bieżącego roku - ale nie wiadomo, czy do tego dojdzie.

 

"Odbierać teraz samolot, który nie może latać, nie miałoby żadnego sensu. W tej chwili nie chcemy jednak formułować żadnych ostatecznych wniosków i wierzymy, że Boeing doprowadzi w jak najkrótszym czasie do rozwiązania obecnej sytuacji" - zaznaczyła rzeczniczka Smartwings.

 

Odszkodowania od amerykańskiego koncernu domaga się już norweski niskobudżetowy przewoźnik lotniczy Norwegian Air Shuttle.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie