Szumowski: tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitu

Polska

Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane w sposób bez limitów - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, (…) zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia - powiedział szef resortu zdrowia.

 

Minister Szumowski podał, że tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bezlimitowo od pierwszego kwietnia.

 

Skrócone kolejki

 

- W tych obszarach mamy już pewne sukcesy - ocenił. Podał, że jeśli chodzi o usunięcie zaćmy kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o ponad pól roku, a w pilnych - o dwa miesiące. Dodał, że jeśli chodzi o rezonans magnetyczny kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o nawet dwa miesiące, zaś w pilnych o ponad miesiąc. Poinformował też, że jeśli chodzi o tomografię komputerową w stabilnych przypadkach kolejki są krótsze o miesiąc, a w pilnych - o kilkanaście dni.

 

- Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu, doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do tych świadczeń - powiedział minister.

 

Wnioski co kwartał

 

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wyjaśnił, że wnioski świadczeniodawców będą przyjmowane co kwartał; mają dotyczyć wszystkich wykonanych świadczeń bez względu na wartość umowy wcześniej zawartej. Na podstawie tego wniosku - jak zaznaczył - dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie zmieniał umowę odpowiednio do wykonania.

 

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pieniądz szedł za pacjentem; żeby świadczeniodawca był pewny, że jak wykona więcej świadczeń, to zostaną sfinansowane - dodał.

 

Szef MZ zapewnił, że "ilość środków desygnowanych na te trzy zakresy oczywiście się zwiększy". - Będziemy też przymierzać się do zmiany planu finansowego NFZ w najbliższym czasie. (PAP)Chcielibyśmy, że by to było uwzględnione w nowym planie już - stwierdził.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie