Szumowski: tragedia braku kadr medycznych dotknie całej Polski

Polska
Szumowski: tragedia braku kadr medycznych dotknie całej Polski
PAP/Wojciech Pacewicz

Tragedia braku kadr medycznych dotknie całej Polski, a województwa kujawsko-pomorskiego szczególnie - powiedział w piątek w Toruniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest zwiększanie tempa wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

- Głównymi problemami tego regionu są dwie rzeczy. Po pierwsze kadry medyczne, których wiadomo, że w województwie bardzo brakuje. Po drugie chodzi o koordynację inwestycji rządowych i samorządowych, co również jest kluczowe - podkreślił Szumowski.

 

Dodał, że priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest zwiększanie tempa wzrostu nakładów na służbę zdrowia, co w jego ocenie przekłada się na działania prowadzące do próby ratowania sytuacji związanej z kadrami medycznymi. Jego zdaniem o tym problemie przez lata zapomniano.

 

Wskazał, że 30 procent pielęgniarek, które były wykształcone, w ogóle nie podejmowało pracy w zawodzie, a nawet nie odbierało praw do wykonywania zawodu.

 

- To jest tragedia, która dotknie mieszkańców całej Polski, a tego województwa szczególnie - podkreślił Szumowski. Wspomniał, że rząd podjął działania zmierzające do zapobieżenia dramatycznej sytuacji, w której "demografia goni".

 

- Wyż demograficzny wchodzi w okres, w którym najbardziej potrzebuje opieki medycznej. Niż demograficzny z kolei powoduje, że kadry są w wieku bardzo zaawansowanych - średnia wieku pielęgniarek i położnych to powyżej 50 lat - mówił.

paw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze