Szumowski: efekty zmian opieki onkologicznej w Polsce pacjenci odczują bardzo szybko

Polska

- Efekty pacjenci odczują bardzo szybko. Już wprowadzenie pierwszego województwa do pilotażu odczuje duża grupa ludzi - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówiąc o koncepcji systemowej zmiany opieki onkologicznej w Polsce. Nie ujawnił, które województwo pierwsze wejdzie do Krajowej Sieci Onkologicznej.

- Muszą to być województwa - na początek cztery - które są i bardzo dobrze do tego przygotowane i słabiej przygotowane, żebyśmy mogli wyłapać wszystkie plusy, ale i mankamenty tego rozwiązania - powiedział Szumowski.

 

Stwierdził, że do tej pory opieka onkologiczna była rozproszona, a pacjent czuł się zagubiony, bo nie był prowadzony przez system i nie wiedział gdzie się leczyć.

 

- W tej chwili nie ma żadnej kontroli jakości działania ośrodków onkologicznych. Chcemy, aby dobra jakość leczenia była dostępna dla wszystkich pacjentów w całej Polsce - powiedział Szumowski.

 

Ministerstwo Zdrowia opracowało koncepcję zmian opieki onkologicznej w Polsce. Ma to m.in. przyspieszyć rozpoznanie choroby, poprawić leczenie i obniżyć umieralność. Pilotaż jeszcze w tym roku. Zostanie stworzona Krajowa Sieć Onkologiczna i wypracowana strategia. Sieć ma obejmować m.in. Narodową Radę Onkologii, Krajowe Ośrodki Koordynujące, a także ośrodki wojewódzkie i uniwersyteckie.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

 

 

Polsat News

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie