Szumowski: realizujemy porozumienie z rezydentami. Rezydenci: rząd zerwał porozumienie

Polska
Szumowski: realizujemy porozumienie z rezydentami. Rezydenci: rząd zerwał porozumienie
Polsat News

- Realizujemy każdy z punktów porozumienia zawartego z lekarzami rezydentami - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Porozumienie Rezydentów OZZL w piątek oceniło, że szef resortu i rząd zerwali zawarte porozumienie. Minister zapytał na Twitterze o podane konkretnych punktów, na odpowiedź czekał 5 minut. "Art 12 i Art 13" - zauważyła Fundacja Alivia.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister Szumowski informował o działaniach podjętych przez MZ w celu realizacji porozumienia zawartego z lekarzami rezydentami.

 

Minister zdrowia przypominał


Minister przypomniał, że w czwartek uchwalona została ustawa przyspieszająca wzrost nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. PKB było przeznaczane na ten cel od 2024 r., a nie od 2025 r. jak wcześniej zakładano. - To jest dosyć duży wzrost i już niedługo te nakłady będą ogromne - ocenił.


Przypomniał, że ustawa przewiduje też wyższe wynagrodzenie zasadnicze dla tych lekarzy, którzy zobowiążą się do przepracowania w podmiocie leczniczym, finansowanym ze środków publicznych, łącznie dwóch lat w ciągu kolejnych pięciu lat po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.


Wynagrodzenie lekarza specjalisty zatrudnionego na etacie wzrośnie do 6750 zł, ale pod warunkiem, że będzie on pracował tylko u jednego pracodawcy, czyli w jednym szpitalu (lekarz specjalista będzie mógł być dodatkowo zatrudniony m.in. w poradniach, hospicjach i zakładach rehabilitacji leczniczej).


Przypomniał, że nowela przewiduje uchylenie przepisu umożliwiającego pracownikowi, po wyrażeniu przez niego zgody (tzw. klauzula opt-out), na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w porozumieniu ministra zdrowia z rezydentami, klauzula opt-out powinna przestać obowiązywać od 2028 r.

 

Rezydenci: Szumowski i rząd zerwali porozumienie


Minister mówił także, że MZ podejmuje działania w celu zwiększenia liczby pracowników medycznych i prowadzi stały dialog z przedstawicielami różnych pracowników systemu ochrony zdrowia.


Wskazywał, że toczą się prace nad zmienioną ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. - Tam będą ujęte normy dotyczące dyżurów oraz forma i sposób wykonywania specjalizacji - powiedział.

 

W piątek Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy we wpisie na Twitterze oceniło, że minister zdrowia Łukasz Szumowski i rząd zerwali porozumienie z rezydentami.

 

"Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowotnej" - napisali rezydenci.

 

 

Szumowski zapytał. Dostał błyskawiczną odpowiedź

 

Minister Szumowski odpisał: "Chętnie posłucham, w którym punkcie złamałem porozumienie. Czekam na konkrety". Na odpowiedź czekał jedynie 5 minut. "Art 12 i Art 13" - stwierdziła Fundacja Alivia.


Lekarze rezydenci protestowali od 2 października 2017 roku, domagając się m.in. wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia nakładów na zdrowie. W lutym podpisali porozumienie z MZ, które przewidywało m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z przedstawicielami zawodów medycznych.

 

PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie