Marszałek Karczewski i minister Szumowski zaszczepili się przeciwko grypie

Polska

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaszczepili się we wtorek przeciwko grypie. - Szczepienia ratują życie i są bezpieczne - podkreślali zgodnie podczas konferencji prasowej w Senacie.

Marszałek Karczewski i minister Szumowski zostali zaszczepieni przeciwko grypie podczas konferencji prasowej w Senacie. Przed szczepieniem zostali przebadani przez lekarkę.

 

"Ruch antyszczepionkowy mówi o nieprawdziwych sytuacjach" 

 

- Szczepienie przeciwko grypie naprawdę ratuje życie - podkreślił we wtorek minister Szumowski. Powiedział, że w minionym roku pojawiły się podejrzenia, że grypa przyczyniła się do niektórych przypadków śmierci dzieci. Zwrócił uwagę, że są prace wskazujące, że szczepienia przeciw grypie mogą także zmniejszać ryzyko zawału serca.

 

- Szczepienia są przede wszystkim bezpieczne, a rozwijający się ruch antyszczepionkowy mówi o nieprawdziwych sytuacjach - podkreślił marszałek Senatu. - Zachęcamy wszystkich do szczepień, szczepienia są bezpieczne, ratują życie w wielu sytuacjach (...). Szczepienia zmieniły naszą rzeczywistość, wyeliminowały bardzo wiele groźnych, śmiertelnych chorób. Nie możemy dopuścić do tego, żeby te choroby wróciły do Polski - podkreślał Karczewski.

 

Minister Szumowski pytany, czy nie ma ryzyka, że zabraknie szczepionek przeciw grypie, odpowiedział, że zależy to m.in. od liczby chętnych na szczepienie. - Natomiast dystrybutorzy i producenci dostarczają te szczepionki na bieżąco - zapewnił. Przypomniał, że szczepionki podlegają rygorom znacznie wyższym niż zwykłe leki.

 

Szczyt zachorowań - między styczniem a marca

 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), jak i w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38 st. C, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów.

 

Jeśli nie ma powikłań, choroba trwa ok. 7 dni; kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

 

W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie