Tusk, Kopacz i Schetyna zostaną wezwani przez komisję śledczą ds. VAT

Polska

Informacje polsatnews.pl potwierdził przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS). Komisja śledcza ds. VAT na niejawnym posiedzeniu w czwartek rano zdecydowała o powołaniu kolejnych 26 świadków. Jak wcześniej informował polsatnews.pl, wezwany zostanie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Komisja chce też przesłuchać też byłą premier Ewę Kopacz i szefa PO Grzegorza Schetynę.

- Na dzisiejszym posiedzeniu komisja podjęła decyzję o powołaniu 26 nowych świadków. Z dyskusji wynika, że na ten moment jest to dosyć kompletna lista. Być może w toku jeszcze jacyś pojedynczy świadkowie się pojawią - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu komisji szef tej komisji Marcin Horała.

 

Poza Tuskiem, Kopacz i Schetyną wezwany zostanie też były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - To są osoby, którym podlegało szereg instytucji, których badanie jest przedmiotem działań komisji - tłumaczył Horała. Komisja wezwie również byłych ministrów gospodarki Waldemara Pawlaka i Janusza Piechocińskiego. 

 

Terminy przesłuchań nie są jeszcze znane, ale Horała zaznaczył, że chciałby zakończyć przesłuchania do końca czerwca. - Aby lato było czasem na pisanie raportu - powiedział. 

 

 

Już w grudniu Marcin Horała (PiS) powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News, że "wiele wskazuje na to", iż wezwany będzie były premier Donald Tusk.  - Kolejne zeznania, kolejne dokumenty bardzo to uprawdopodobniają - mówił wówczas w rozmowie z Piotrem Witwickim.

 

Według Horały, to premier Tusk podjął decyzję o likwidacji departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa w ABW, "co utrudniło walkę z przestępstwami VAT-owskimi". 

 

"Superpracownik"

 

W czwartek na otwartym dla mediów posiedzeniu komisja przesłucha Renatę Hayder, społeczną doradczynię ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Rostowski przyznał, ze proponował jej stanowisko wiceministra od prawa podatkowego, a gdy odmówiła - funkcję społecznego doradcy.

 

To m.in. o Hayder mówiła przez komisją śledczą wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch. Jak zeznała, według niej proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy.

 

- W resorcie finansów gabinet miał "superpracownik" - Renata Hayder zatrudniona w firmach doradczych - Arthur Andersen i Ernst & Young - mówiła.

 

"Stopniowe rozszczelnianie systemu" 

 

Komisja śledcza ds. VAT została powołana 5 lipca 2018 r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań rządów PO-PSL (od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.) związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

 

Jak uzasadniono, to w tym okresie można było zaobserwować "zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT".

 

Prace komisji dotyczą działań m.in. członków ówczesnego rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". 

 

WIDEO: Przesłuchanie Donalda Tuska - w sprawie Amber Gold zawiodły urzędy skarbowe, UOKiK, ale też prokuratorzy

 

pw/dro/grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie