Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę o 12. Prezydent zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej

Polska

- Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej, msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Bazylice - poinformował w środę ks. Ireneusz Bradtke. Władze miasta poprosiły, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać Adamowicza, wsparli wolontariuszy, którzy - zgodnie z wolą rodziny - będą zbierali pieniądze na hospicjum ks. Dutkiewicza oraz WOŚP.

- Organizatorem pogrzebu Pawła Adamowicza będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny. Uroczystości żałobne rozpoczną się w czwartek o godz. 15:00 uroczystą sesją w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r. - poinformowała w środę wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dwór Artusa jest siedzibą oddziału Muzeum Gdańska.

 

- Od godz. 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności trumna pana prezydenta będzie wystawiona przez 24 godziny, tak, żeby ci gdańszczanie, którzy chcą się pożegnać, mogli to po prostu zrobić - powiedziała Dulkiewicz.

 

 

Bazylika będzie otwarta w sobotę od 7 rano

 

Przypomniała też, że w ECS od wtorku wystawiona jest księga kondolencyjna i będzie ona tam wystawiona "tak długo, jak to będzie konieczne".

 

Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20:00. 

 

W piątek o godz. 17:00 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. 

 

- Trumna zostanie wprowadzona do Bazyliki Mariackiej, w piątek wieczorem zostanie odprawiona msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się z panem prezydentem w Bazylice Mariackiej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Zaznaczyła, że zarówno w piątek, jak i w sobotę - kiedy odbędzie się pogrzeb prezydenta Adamowicza - komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. Zaapelowała o korzystanie z niej, by - jak mówiła - nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości.

 

Jak zapowiedział ks. Bradtke, Bazylika Mariacka w dniu pogrzebu będzie otwarta od godz. 7, gdzie będą już prochy prezydenta Adamowicza. O godz. 12 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza święta za Adamowicza.

 

- Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - poinformował ks. Bradtke.

 

"Rodzina jest w trakcie rozmów z panem premierem"

 

Jak poinformowała podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, w Gdańsku ustawione zostaną telebimy, żeby mieszkańcy mogli w ten sposób uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

 

Dulkiewicz zapytana, czy ratusz wie, kto będzie brał udział w uroczystościach pogrzebowych, odpowiedziała, że "jeszcze tych informacji nie mamy potwierdzonych".

 

 

Dopytywana, czy jest wola rodziny dotycząca udziału przedstawicieli partii politycznych, najwyższych władz państwowych, poinformowała, że "rodzina jest w trakcie rozmów z panem premierem (Mateuszem - red.) Morawieckim".

 

- Jak tylko te informacje będziemy mieli, to je państwu przekażemy - sprecyzowała. 

 

- Dziękuję za wszystkie wyrazy solidarności, dobroci w imieniu przede wszystkim rodziny, ale także moim własnym. Czuję, że testament pana prezydenta, jego słowa wypowiedziane w niedzielę na scenie, one się spełniają już powoli, bo ilość dobroci, którą także sami sobie ukazujecie, ale okazujecie bliskim pana prezydenta, mi, jego współpracownikom - to już się dzieje - powiedziała Dulkiewicz.

 

 

Pomysł nazwania uczelni imieniem Adamowicza

 

Wśród pomysłów na upamiętnienie zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pojawia się także koncepcja nadanie jego imienia Uniwersytetowi Gdańskiemu - powiedział w środę prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jest to jeden z pomysłów, który wymaga zastanowienia - dodał.

 

- Pan prezydent uszanuje wolę rodziny, co do tego jaki charakter ma mieć uroczystość pogrzebowa Pawła Adamowicza i czy tego rodzaju obecność (prezydenta RP - red.) jest przewidywana - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że prezydent jest gotów wziąć udział w pogrzebie.

 

Mucha powiedział, że służby Kancelarii Prezydenta będą w kontakcie z rodziną Pawła Adamowicza i kiedy pojawią się informacje dotyczące pogrzebu "uzgodnienia będą następować".

 

Żałoba narodowa w dzień pogrzebu

 

Kancelaria Prezydenta RP zapowiedziała, że w dzień pogrzebu byłego prezydenta Gdańska Andrzej Duda ogłosi żałobę narodową w całym kraju. Tak zdecydował wspólnie z przedstawicielami formacji politycznych w czasie poniedziałkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

 

Żałoba została ogłoszona w województwie pomorskim i wielu polskich miastach, w tym w Warszawie.

 

W Gdańsku, a także w innych miastach Polski, wystawiono księgi kondolencyjne, do których wpisują się mieszkańcy. Ludzie stoją w długich kolejkach, aby napisać kilka słów podziękowania prezydentowi. Księgi będą dostępne jeszcze przez cały weekend.

 

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

 

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

paw/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie