Imprezy kulturalne odwołane w związku z żałobą po śmierci Pawła Adamowicza

Kultura
Imprezy kulturalne odwołane w związku z żałobą po śmierci Pawła Adamowicza
pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w dniu pogrzebu zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszona w Polsce żałoba narodowa - terminu uroczystości jeszcze nie ustalono. Wiele instytucji kulturalnych rozważa odwołanie wydarzeń zaplanowanych na ten dzień.

W różnych polskich miastach żałobę ogłoszono niezależnie - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zdecydował, że będzie ona trwać od 15 do 17 stycznia. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił żałobę od wtorku do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza.

 

Odwołanie lub przełożenie spektakli w okresie żałoby zapowiedziała większość teatrów trójmiejskich, m.in. Teatr Wybrzeże, Teatr Gombrowicza w Gdyni oraz gdyński Teatr Muzyczny. W "Wybrzeżu" nie zobaczymy w najbliższych dniach przedstawień "Randka z feministką" oraz "Broniewski". Z 16-20 stycznia na 30 stycznia - 2 lutego przeniesiono 9. Dni Muzyki Nowej w gdańskim Klubie Żak. W Filharmonii Bałtyckiej nie odbędzie się zaplanowany na 16 stycznia koncert "Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy”. Koszt biletów zostanie zwrócony wszystkim, którzy do tej pory je nabyli.

 

Trzydniową żałobę (15-17 stycznia) zapowiedział także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Od ubiegłego poniedziałku do 17 stycznia odwołano spektakle w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej - odwołano lub przełożono również część seansów filmowych.

Gotowość odwołania lub przełożenia spektakli z okazji żałoby po śmierci Pawła Adamowicza zadeklarowały również najważniejsze teatry stołeczne, w tym Narodowy i TR Warszawa. Również Teatr Współczesny zdecydował się zrezygnować z przedstawień.

 

Przerwa w graniu 

 

"W związku z ogłoszeniem żałoby na terenie miasta Warszawy po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska, spektakle w dniach 15-17 stycznia zostają odwołane" - napisano na stronie internetowej.


Warszawski Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera ograniczył się do oświadczenia: "Zespół Teatru Powszechnego w Warszawie składa wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia dla rodziny i bliskich Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Informacja o śmierci Prezydenta napawa smutkiem i poczuciem bezradności, budzi niepokój, który jeszcze długo nie będzie zażegnany. W tych trudnych chwilach społeczeństwo obywatelskie musi skutecznie sprzeciwić się przemocy słownej i fizycznej, która zawsze w dłuższej perspektywie prowadzi do tragedii. Wspierajmy wartości takie, jak solidarność, współpraca i dialog" - napisano.

 

Spektakli nie odwołał Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. "Informujemy, że w czasie trzydniowej żałoby 15-17 stycznia 2019 roku w Warszawie ogłoszonej przez Rafała Trzaskowskiego w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, będziemy grać zaplanowane spektakle. Podjęliśmy taką decyzję ze względu na artystyczny charakter repertuaru i po konsultacji z urzędem miasta stołecznego Warszawy. Przed każdym spektaklem uczcimy pamięć Prezydenta Pawła Adamowicza minutą ciszy. Będziemy razem” - poinformowano.

 

W związku z żałobą odwołania lub przełożenia koncertów nie wykluczają artyści popowi i rockowi. Według nieoficjalnych informacji, w dniu pogrzebu Adamowicza z koncertu 19 stycznia w warszawskiej Proximie może zrezygnować zespół Wilki.

 

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie