Europejskie Centrum Solidarności wspomina Pawła Adamowicza. Wzruszający film z unikatowymi zdjęciami

Polska

Zdjęcia m.in. młodego Pawła Adamowicza podczas strajku studentów w maju 1988 roku w Gdańsku pokazało Europejskie Centrum Solidarności, którego twórcą był zamordowany prezydent. Wzruszający film, w kilku krótkich ujęciach, przypomina najważniejsze momenty z publicznej działalności Adamowicza. Tragicznie zmarły prezydent przez 20 lat był gospodarzem Gdańska.

"Odszedł Paweł Adamowicz - człowiek szlachetny, wizjoner, który kochał Gdańsk wielką miłością, twórca Europejskiego Centrum Solidarności, nasz przyjaciel" - można przeczytać na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Jest tam również krótki film, przedstawiający wybrane momenty z publicznej działalności zmarłego prezydenta.

 

Paweł Adamowicz studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W maju 1988 r. był współorganizatorem strajku okupacyjnego na swojej uczelni oraz przewodniczącym studenckiego komitetu strajkowego.

 

Na nagraniu możemy posłuchać, jak przemawia podczas wiecu.

 

- Mam nadzieję, że z osób tu przybyłych 30, może 40 proc. przyjdzie za niedługo z plecakami i śpiworami i tu będzie z nami strajkowało - mówił do zgromadzonych ludzi w maju 1988 roku.

 

"Solidarność nie narodziła się w pałacach"

 

W kolejnych ujęciach przedstawiono sceny związane z budową Europejskiego Centrum Kultury - wmurowanie kamienia węgielnego i uroczyste otwarcie.

 

- Solidarność nie narodziła się w pałacach, nie narodziła się w biurowcach, narodziła się w stoczni. Europejskie Centrum Solidarności płyń po morzach i oceanach i dopływaj wszędzie tam, gdzie ludzkość pragnie wolności i praw człowieka - mówił Adamowicz 30 sierpnia 2014 roku.

 

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

 

Prezydentem Gdańska był od 20 lat, a w samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 roku.

 

O studenckiej działalności Pawła Adamowicza i jego opozycyjnym zaangażowaniu opowiadał w poniedziałek dziennikarz Polsat News Wojciech Szeląg, także uczestnik studenckiego strajku z maja 1988 roku.

 

 

 

paw/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie