Ryszard Petru ma hasło dla całej opozycji na kolejne wybory: "Nie dla zakazu handlu w niedziele"

Polska

Apeluję do całej opozycji, aby w nadchodzących wyborach jej hasłem była likwidacja zakazu handlu w niedziele - powiedział w niedzielę poseł partii Teraz! Ryszard Petru. Stwierdził, że "nie ma powodu, aby ograniczać wolność Polaków". Przypomniał, że w 2018 r. były 23 niedziele wolne od handlu, a w 2019 będzie ich 37. - Nie ma powodu, aby ograniczać wolność Polaków - powiedział lider partii Teraz.

- Nie ma powodu, aby ograniczać wolność Polaków. Nie ma powodu, aby zakupy z centrów handlowych przenosiły się w niedziele na stacje benzynowe, bo tam, jak zauważyliśmy, tworzą się małe supermarkety - powiedział Ryszard Petru. Stwierdził także, że w niedziele niehandlowe handel przenosi się na stacje benzynowe, które stają się miejscem do robienia zakupów.

 

Podczas konferencji prasowej przed warszawską Galerią Mokotów Petru przypomniał, że w 2018 r. były 23 niedziele wolne od handlu, a w 2019 r. będzie ich 37.

 

- Mam apel do całej zjednoczonej opozycji, żeby to było hasło, które nas łączy - "zlikwidujemy zakaz handlu w niedziele" - powiedział. Dodał, że to powinno być hasło zjednoczonej opozycji w nadchodzących wyborach.

 

Zaproponował także, żeby zamiast zakazu handlu wprowadzić dwie wolne niedziele dla pracowników sklepów.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca. Zakłada, że handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku dopuszczając wyjątki.

 

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w ostatnią niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

 

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie