"Ślijcie CV". Ryszard Petru buduje nową partię

Polska
"Ślijcie CV". Ryszard Petru buduje nową partię
PAP/Tomasz Gzell

"Spotkanie koordynatorów struktur za nami. Startujemy ze zbiórką podpisów pod rejestracją partii" - napisał na Twitterze Ryszard Petru. Były lider Nowoczesnej potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów o planach stworzenia ugrupowania Liberalno-Społeczni.

"Jak deklarowałem, szeroka działalność po wyborach samorządowych. Zainteresowanych budową nowej siły politycznej zapraszam do współpracy. Ślijcie CV" - napisał Petru w środę na Twitterze.

 

 

40 osób z całej Polski

 

O planach założenia nowej, społeczno-liberalnej partii politycznej Petru mówił już w maju, po tym, jak odszedł z Nowoczesnej. W połowie czerwca Petru - razem z Joanną Scheuring-Wielgus oraz Joanną Schmidt, które również wystąpiły z Nowoczesnej - założył w Sejmie koło Liberalno-Społeczni. Jak wówczas mówił, jest ono zalążkiem przyszłej partii politycznej, która będzie powołana tuż po wyborach samorządowych.

 

Spotkanie założycielskie nowej partii odbyło się w środę w Warszawie i według nieoficjalnych informacji PAP, uczestniczyło w nim 40 osób z całej Polski. W ciągu najbliższych tygodni będą oni także zbierać 1000 podpisów popierających wniosek o założenie nowej partii politycznej. Wniosek ma trafić do sądu na początku sierpnia.

 

Ugrupowanie ma być zrejestrowane pod nazwą Liberalno-Społeczni, ale o ostatecznej nazwie partii zadecyduje kongres założycielski, który odbędzie się na początku grudnia. Kongres wybierze wtedy również władze ugrupowania i zatwierdzi jego status.

 

"Plan Naprawy Państwa"

 

Z kolei jesienią ma odbyć się zjazd programowy nowej partii Petru. W czerwcu, Petru informował, że "Plan Naprawy Państwa", czyli alternatywny program dla polityki PiS, stworzony przez stowarzyszenia Plan Petru (b. lider Nowoczesnej powołał je na początku stycznia) będzie "wianem" wniesionym do jego nowego ugrupowania politycznego.

 

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, partię zgłasza się do ewidencji partii politycznych, prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zgłoszenie partii powinno zawierać nazwę oraz jej skrót, określenie adresu siedziby partii politycznej oraz imiona, nazwiska i adresy osób wchodzących w skład organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych (zgłoszenia partii dokonują 3 takie osoby).

 

Do zgłoszenia należy załączyć także statut partii politycznej oraz wykaz co najmniej 1000 obywateli popierających zgłoszenie. Można załączyć także wzorzec symbolu graficznego partii politycznej.

 

Jeżeli zgłoszenie jest zgodne z przepisami prawa, sąd niezwłocznie dokonuje wpisu partii politycznej do ewidencji.

 

PAP, polsatnews.pl

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie