"Wyjazd miał charakter prywatny". Petru mówi, że był za granicą, ale nie na Maderze

Polska

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział we wtorek, że jego niedawny wyjazd zagraniczny był wyjazdem prywatnym, sfinansowanym z prywatnych pieniędzy. - Nie było tam żadnej złotówki z pieniędzy publicznych, ani partyjnych - podkreślił. Zaznaczył, że - wbrew doniesieniom medialnym - nie był na Maderze, ale gdzie indziej za granicą.

Na konferencji prasowej podkreślił, że protest posłów Nowoczesnej w sali obrad Sejmu jest rotacyjny.

 

"Daleko idąca niezręczność"

 

- Moja nieobecność w ciągu ostatnich kilku dni była zaplanowana. Przypomnę: byłem (na sali obrad) na Wigilii i 30 grudnia, również następnego dnia po Wigilii(...). W związku z tym było to wcześniej zaplanowane - zaznaczył Petru. Przyznał jednocześnie, że wyjazd "jest to daleko idąca niezręczność".

 

Bez odpowiedzi na pytanie dotyczące kwestii prywatnych

 

Petru oświadczył, że jego "wyjazd miał charakter prywatny, był finansowany z pieniędzy prywatnych". "Nie było tam żadnej złotówki z pieniędzy publicznych, ani partyjnych" - podkreślił. Zaznaczył, że - wbrew doniesieniom medialnym - nie był na Maderze, ale gdzie indziej za granicą.

 

O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiło zdjęcie z jego podróży samolotem z partyjną koleżanką Joanną Schmidt. Osoba, która je zamieściła twierdzi, że posłowie wybrali się do Portugalii, robiąc sobie "przerwę w obronie demokracji" (chodzi o protest opozycji w sali sejmowej - red).

 

Szef Nowoczesnej dodał, że jest skłonny odpowiadać na wszystkie pytania dotyczących kwestii politycznych. - Nie chcę natomiast odpowiadać na żadne pytania dotyczące kwestii niezwiązanych z polityką, czyli prywatnych - powiedział Petru.

 

"Brak komunikacji"

 

W poniedziałek wiceszefowa partii Katarzyna Lubnauer pytana o wyjazd Petru poinformowała, że wyjechał on na wcześniej zaplanowany wyjazd w sprawach partyjnych. We wtorek dziennikarze pytali Petru o tę wypowiedź. - Moim zdaniem to jest brak komunikacji między mną, a Katarzyną Lubnauer - oświadczył lider Nowoczesnej.

 

Zagraniczna prasa o "wakacjach lidera opozycji"

 

Zagraniczna podróż Ryszarda Petru przykuła uwagę nie tylko mediów w kraju. "Lider opozycji w Polsce w ogniu krytyki za wyjazd na wakacje w czasie kryzysu" tak zatytułowały swoje teksty m.in. portale brytyjskiej gazety Daily Mail oraz amerykańskich stacji telewizyjnych ABC czy Fox News, cytując depeszę agencji Associated Press.

 

"Główna partia opozycyjna w Polsce musi odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej wiarygodności, po tym jak jej przywódca wyjechał wraz z koleżanką na wakacje w trakcie protestu w parlamencie" - napisał m.in. portal foxnews.com.

 

PAP, polsatnews.pl, foxnews.com

az/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie