"Teraz czas na media". Pawłowicz chce wygaszenia wszystkich koncesji

Polska
"Teraz czas na media". Pawłowicz chce wygaszenia wszystkich koncesji
Polsat News

"Teraz jednak czas na media! Odbudowa przez wygaszenie wszystkich wydanych koncesji RTV i budowa rynku na zasadach UE, takich jak obowiązują np. w Niemczech. Dość zewnętrznych partii TVN czy Onet!" - napisała na Twitterze po wyborach posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Jak twierdzi, rząd wcześniej nie zajął się tą kwestią, bo "tylu frontów, ile otworzyliśmy naraz, nie da się prowadzić".

"A teraz jednak CZAS NA MEDIA ! Moim zd. OPCJA ZERO na rynku RTV !Odbudowa przez WYGASZENiE WSZYSTKICH wydanych KONCESJI rtv i budowa rynku na zasadach UE,takich,jak obowiązują np w Niemczech Repolonizacja i ucywilizowanie ! Dość zewn partii TVN czy onet !" - napisała Pawłowicz dzień po wyborach samorządowych (pisownia oryginalna - red.).


W komentarzu wyjaśniła, że "tylu frontów, ile otworzyliśmy naraz, nie da się prowadzić. Musiała być kolejność. Poza tym, naszą ustawę o mediach z początku naszej kadencji UE nam zablokowała".


"Mam nadzieję, że waga mediów z zagranicznym kapitałem i ich walka z Polską będzie już na pierwszym planie" - dodała.

 

 

"O tej sprawie nie rozmawiamy"


Temat dominacji zagranicznego kapitału w polskich mediach pojawiał się już wielokrotnie. Posłowie partii rządzącej m.in. Stanisław Piotrowicz i Marek Kuchciński twierdzili, że ponad 90 proc. mediów w Polsce należy do zagranicznych właścicieli, głównie z Niemiec.

 

- Media lokalne, a zwłaszcza regionalne są w większości niemieckie. Jeśli chodzi o media regionalne, to chyba jest poziom powyżej 80 proc. w Polsce. Narodowość kapitału ma znaczenie i to, że ta prasa nie jest polska, to oczywiście ma przełożenie na to, co w tej prasie jest napisane - mówiła z kolei posłanka PiS Joanna Lichocka.


Przedstawiciele ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego wiele razy informowali, że w resorcie przygotowywany jest projekt ustawy o dekoncentracji mediów, który czeka jedynie na decyzję polityczną. Według nieoficjalnych informacji z czerwca, projekt miałby trafić do Sejmu jesienią.


Tę informację jednak zdementowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Nie ma żadnego zielonego światła Jarosława Kaczyńskiego w tym temacie, czyli repolonizacji mediów. Ani zielonego, ani czerwonego, ani jakiegokolwiek innego. O tej sprawie nie rozmawiamy - powiedziała wtedy.

 

"We wściekły sposób nas atakują"


O sprawie mediów wypowiadał się też premier Mateusz Morawiecki, który w czerwcu podczas spotkania z wyborcami we Wrocławiu ocenił, że większość mediów jest nieprzychylnie nastawiona do obozu rządzącego.

 

- 80 proc. mediów wszystkich jest w rękach naszych przeciwników politycznych, którzy we wściekły sposób nas atakują - podkreślił wówczas szef rządu.

 

Jak jednak dodał, "musimy uważać, żeby nie otwierać wszystkich frontów na raz".

prz/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze