Duda organizuje w kwietniu debatę konstytucyjną. Pytań do referendum, które zapowiedział wciąż brak

Polska

Prezydent Andrzej Duda zorganizuje 26 kwietnia debatę konstytucyjną z udziałem ekspertów i samorządowców - zapowiedział w niedzielę w "Śniadaniu z Polsat News" rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zapewnił, że prezydent cieszy się z wszelkich inicjatyw w debacie o proponowanych przez niego zmianach w konstytucji, także z ankiet PiS. Partia ma je podsumować w poniedziałek.

3 maja minie rok od zapowiedzi, którą złożył podczas święta narodowego prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział rok temu referendum konstytucyjne, w którym obywatele mają się wypowiedzieć na temat zmian w ustawie zasadniczej.

 

Konwencja konstytucyjna 26 kwietnia

 

- 26 kwietnia pan prezydent organizuje dużą konwencję konstytucyjną, na którą będą zaproszeni eksperci, samorządowcy, ludzie różnych zawodów. To będzie też podsumowanie wielu dyskusji, które się toczyły we wszystkich miastach wojewódzkich - powiedział Łapiński w programie "Śniadanie w Polsat News".

 

Jak powiedział, konwencja spotkania przewiduje, że "z udziałem prezydenta, wśród ekspertów i obywateli, będzie można porozmawiać o konstytucji".

 

Pytany, kiedy będzie decyzja w sprawie referendum, Łapiński zapowiedział, że "prezydent złoży w odpowiednim czasie wniosek, wynikający z ustawy o referendum, a decyzja będzie w rękach senatorów".

 

Wcześniej informowano, że w referendum może się znaleźć około 10 pytań o "kierunek zmian w konstytucji". jednak w wyniku konsultacji takich propozycji pojawiło się znacznie więcej. W lutym minister Paweł Mucha poinformował w Gorzowie Wielkopolskim, że jest ich już ponad 60.

 

Ankieta PiS "cieszy" prezydenta

 

Nawiązując do rozsyłanej przez PiS do naukowców ankiety w sprawie zmian w konstytucji, rzecznik prezydenta zapewnił, że "prezydent cieszy się z wszelkich inicjatyw, które dostrzegają konieczność dyskusji na temat konstytucji, na temat propozycji zmian w konstytucji, czy wszelkich debat nad obecna konstytucją".

 

"To nie jest tak, że prezydent sobie monopolizuje temat referendum konstytucyjnego, zmian w konstytucji, czy dyskusji konstytucyjnej. Im więcej środowisk się w to włącza, tym lepiej" - powiedział Łapiński. "Prezydent prowadzi swoje debaty (...) należy każdej takiej inicjatywie przyklasnąć" - dodał.

 

Podsumowanie tej ankiety PiS ma przedstawić w poniedziałek. Mają się w nim znaleźć propozycje ewentualnych zmian w konstytucji, autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów. W prezentacji ma uczestniczyć Jarosław Kaczyński.

 

Spotkania jeszcze przed 3 maja

 

W środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że jeszcze przed 3 maja dojdzie do spotkania z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konstytucyjnego Pawłem Muchą oraz do innych spotkań na różnym szczeblu.

 

- Najważniejsza kwestia to dobre sformułowanie pytań w referendum - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji 3 maja ubiegłego roku. Powiedział wtedy, że chce, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. Pojawił się także pomysł, aby głosowanie trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

 

Krótko potem - również w maju zeszłego roku - prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie