"Pytania do referendum konstytucyjnego poznamy przed wakacjami 2018 r."

Polska
"Pytania do referendum konstytucyjnego poznamy przed wakacjami 2018 r."

- Po prowadzonych obecnie konsultacjach, prezydent Andrzej Duda sformułuje pytania do referendum konstytucyjnego. W wersji ostatecznej pytania poznamy przed wakacjami 2018 roku - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji, prezydent ogłosił podczas tegorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

 

Mucha przypomniał w środę w radiu Wnet, że obecnie prowadzone są konsultacje, po których prezydent sformułuje pytania referendalne. "Po konsultacjach będziemy próbować te pytania formułować. Myślę, że to jest perspektywa nie wcześniejsza niż wiosna przyszłego roku, a pytania w wersji ostatecznej poznamy wtedy, kiedy prezydent wystąpi do Senatu - myślę, że przed wakacjami przyszłego roku" - powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

 

10 referendalnych pytań

 

Dopytywany, na ile pytań Polacy odpowiedzą w referendum, Mucha wskazał, że "można się spodziewać" ok. 10 pytań. Jak dodał, konsultacje pokazują, że obywatele chcą m.in. poruszyć kwestie relacji prawa europejskiego do prawa krajowego; postulują też zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości, zmiany w samorządzie terytorialnym oraz skorygowanie podziału kompetencji władzy.

 

Mucha wskazał, że w referendum pierwsze pytanie będzie brzmiało: "Czy jesteś za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., czy jesteś za jej zmianą, czy przyjęciem nowej?". Dodał, że może pojawić się też drugie pytanie: "Czy jesteś za modelem parlamentarno-gabinetowym, czy prezydenckim?".

 

- Niech to będzie decyzja narodu, niech władza będzie sprawnym narzędziem zabezpieczenia i realizacji interesów państwa i społeczeństwa - oświadczył Mucha.

 

Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił na początku października w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że trwają rozmowy z prezydentem na temat szczegółów jego inicjatywy, w tym m.in. na temat terminu przeprowadzenia referendum. "Do mnie zgłaszają się różne środowiska i do tej pory żadne nie stało na stanowisku, że 11 listopada 2018 roku to dobry termin na referendum i wybory" - powiedział Karczewski. 11 listopada 2018 r. to również wynikający z prawa wyborczego termin wyborów samorządowych.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie