Mucha: w tym tygodniu spotkam się z marszałkiem Karczewskim ws. referendum dotyczącego zmian w konstytucji

Polska

- Będzie to spotkanie w cztery oczy poświęcone materii związanej z referendum konsultacyjnym ws. zmian w konstytucji - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. Dopytywany, kiedy mogą zostać przedstawione pytania referendalne, prezydencki minister stwierdził, że spodziewa się, że stanie się to jeszcze przed wakacjami.

Prezydencki minister był pytany w rozmowie z Polsat News, czy rzeczą przesądzoną jest poparcie PiS dla projektu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji, które - według propozycji Andrzeja Dudy - miałoby się odbyć w dniach 10-11 listopada br.

 

- To (poparcie PiS) się dzieje w praktyce - przekonywał Mucha. Zaznaczył, że trwają rozmowy i konsultacje na temat szczegółów.

 

Minister dodał, że w piątek wspólnie z wiceprzewodniczącym senackiego klubu PiS Markiem Martynowskim odbył konsultacje w Płocku. Poinformował, że w tym tygodniu ma też umówione spotkanie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w Warszawie.

 

- To będzie spotkanie pewnie w cztery oczy i będziemy rozmawiać na temat tej materii związanej z referendum konsultacyjnym - mówił Paweł Mucha.

 

Dodał, że jest "przekonany", że referendum się odbędzie.

 

Możliwe referendum dwudniowe

 

Odnosząc się do terminu głosowania, minister poinformował, że "póki co" nie ma zmian, co do "propozycji terminowej pana prezydenta".

 

- Pan prezydent podnosił, że to może być referendum dwudniowe i mówił o tym, że dla niego najlepszą datą byłaby data 10-11 listopada tego roku, świadomie także w kontekście uczczenia stulecia odzyskania niepodległości - zaznaczył.

 

Jak przekazał, spodziewa się przedstawienia pytań referendalnych jeszcze przed wakacjami.

 

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. Obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

 

Mucha o wywiadzie Orbana ws. polityki migracyjnej

 

Odnosząc się do wywiadu Viktora Orbana dla "Welt am Sonntag", w którym węgierski premier stwierdził, że jego kraj "mógłby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje", Mucha stwierdził, że nie odnosiłby się do "komentarza wypowiedzianego dla jednego z tytułów prasowych, jako stanowiącego o zmianie stanowiska Węgier".

 

Pytany, czy Polska nie mogłaby przyjąć podobnego stanowiska, co Węgry, odparł, że "za wcześniej na jakiekolwiek spekulacje w tej sprawie".

 

- Nie dalej jak kilka dni temu bardzo konsekwentnie w tej sprawie wypowiadał się premier Mateusz  Morawiecki. Podkreślał, że stanowisko Polski nie uległo żadnej zmianie - przypomniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.  

 

Dodał, że "nie obawiałby się tego", że Polska ze swoim stanowiskiem ws. uchodźców zostanie sama.

 

- Dziś w wielu państwa europejskich ten głos jest taki, że stanowisko Grupy Wyszehradzkiej, która powiedziała "nie" przymusowej relokacji, jest stanowiekiem trafnym - argumentował.

 

Polsat News, PAP

ml/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie