"Moje środowisko polityczne nie jest zachwycone datą 10-11 listopada". Karczewski ws. referendum

Polska
"Moje środowisko polityczne nie jest zachwycone datą 10-11 listopada". Karczewski ws. referendum
PAP/Marcin Obara

- Z całą pewnością obecna konstytucja, która ma 20 lat i została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany; to długi proces - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że potrzebna jest debata w tej sprawie.

W środę po południu Karczewski spotkał się w Senacie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy było referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji.

 

Marszałek Senatu był pytany w radiowych Sygnałach Dnia o to, czy podczas tego spotkania zapadły jakieś ustalenia. - To była jedna z pierwszych rozmów; nie poodejmowaliśmy jeszcze żadnych ustaleń; jeszcze do nich daleko, ale rozmowa była bardzo dobra, w świetnej atmosferze - odparł.

 

"Chcemy, żebyśmy świętowali w tym okresie"

 

Przekazał, że poruszono m.in. temat daty referendum, liczbę pytań oraz ich treść. Dodał, że za dwa tygodnie dojdzie do kolejnego spotkania w tej sprawie. - To było jedyne ustalenie - zaznaczył.

 

- Z całą pewnością konstytucja, która ma dwadzieścia lat, a która została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany. Mamy taką świadomość i się z tym zgadzamy. Potrzebna jest debata i na pewno należy i trzeba ją prowadzić - podkreślił Karczewski. Ocenił, że proces zmiany ustawy zasadniczej to "długi proces". Dodał, że przeprowadzenie referendum w tej sprawie wymagałoby też zmiany obecnej ustawy referendalnej.

 

Dopytywany, czy według niego przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada to dobry pomysł odparł, że jego "środowisko polityczne nie jest zachwycone tą datą". - To ważna data dla Polaków; chcemy, żebyśmy świętowali w tym okresie - tłumaczył. Zaznaczył jednocześnie, że rozmowy w tej sprawie będą jeszcze prowadzone.

 

Data wyborów samorządowych 

 

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

 

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2108. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie