Kładą opony na ołtarze zabytkowego kościoła w Polsce. Tydzień na obejrzenie światowego fenomenu

Kultura
Kładą opony na ołtarze zabytkowego kościoła w Polsce. Tydzień na obejrzenie światowego fenomenu
Facebook.com/Kościół świętego Jana Chrzciciela w Orawce

Od soboty przez najbliższy tydzień odwiedzający zabytkowy kościół w Orawce (Małopolskie) będą mieli okazję zobaczyć unikatowe kurtyny wielkopostne. Malowane tkaniny, służące do zasłaniania ołtarza, w średniowieczu były powszechne. Obecnie to rzadkość. Te tzw. "opony", można będzie zobaczyć w orawskiej drewnianej świątyni z XVII w. tylko przez najbliższy tydzień, do Niedzieli Palmowej.

W tym roku można podziwiać trzy z czterech zasłon, które są przechowywane w świątyni. Najstarsza orawska kurtyna - "Pieta pod krzyżem" z 1676 r. - w tym roku nie jest wystawiona z uwagi na ochronę konserwatorską.

 

Turyści zobaczą trzy "opony"

 

Kolejne dzieła pochodzące z XIX wieku, które będzie można zobaczyć to: "Biczowanie Chrystusa", "Pokutująca Maria Magdalena" oraz "Matka Boża Siedmiobolesna" - poinformowała Lucyna Borczuch, przewodniczka po kościele w Orawce i znawczyni kurtyn wielkopostnych. 

 

Opony wielkopostne to lniane płótna, na których widnieją namalowane temperą sceny związane z męką Chrystusa, a niekiedy jedynie atrybuty takie jak młotek i gwoździe, kości do gry, ptak, korona cierniowa, pika z gąbką, tablica z napisem INRI, chusta św. Weroniki oraz szata Jezusa. Tkaninami zasłania się ołtarze, począwszy od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego. Tradycja zasłaniania ołtarza takimi firanami jest praktykowana w bardzo nielicznych kościołach. Obecnie w świątyniach powszechnie zasłania się fioletowym płótnem tylko krzyże.

 

Opony wielkopostne - światowa rzadkość

 

W świecie zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych opon wielkopostnych powstałych w średniowieczu, renesansie i baroku. Najbardziej znana to Wielka Zasłona Żytawska z Niemiec z 1472 r. W Polsce, oprócz kościoła w Orawce, podobnymi dziełami dysponują także świątynie w Łopusznej i Tłuczani - obie także znajdują się w woj. małopolskim oraz w Jasienicy Rosielnej w woj. podkarpackim.

 

Kościół orawczański można zwiedzać w soboty i niedziele, a w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu z przewodniczką. Informacje na ten temat można znaleźć na profilu świątyni na Facebooku. Kolejna okazja do obejrzenia kurtyn dopiero za rok.

 

Orawka to niewielka wieś w powiecie nowotarskim niedaleko granicy ze Słowacją, na ziemiach Górnej Orawy należących w przeszłości do Królestwa Węgier. Drewniany kościół w centrum miejscowości wzniesiono w połowie XVII wieku. Wnętrza pokrywają polichromie z 1711 r., przedstawiające m.in. żywot św. Jana Chrzciciela, Dekalog i wizerunki 49 świętych węgierskich. W świątyni używane są także sprawne organy z 1670 r.

 

 

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie