Kolekcjoner zabytkowych monet uzbierał ich ponad 1500. Może trafić do więzienia na 10 lat

Polska

53-letni mieszkaniec gminy Kazimierz Dolny (woj. lubelskie) zgromadził ponad półtora tysiąca zabytkowych monet oraz blisko 70 artefaktów. Kolekcjoner trafił do aresztu, usłyszał już zarzut. Zgodnie z obowiązującym prawem przywłaszczenie zabytkowych monet stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Puławscy kryminalni, na podstawie postanowienia prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Puławach, dokonali w poniedziałek przeszukania u 53-letniego mieszkańca gminy Kazimierz Dolny. Funkcjonariusze podejrzewali, że mężczyzna może posiadać zabytkowe przedmioty, na których poszukiwanie nie ma zezwolenia.

 

 


W mieszkaniu zabezpieczono ponad 1500 zabytkowych monet oraz prawie 70 sztuk różnego rodzaju zabytkowej biżuterii, odznaczeń i medali. Funkcjonariusze zabezpieczyli wykrywacz metali, za pomocą którego "poszukiwacz skarbów" znajdował w ziemi zabytkowe przedmioty. Jak powiedział policjantom, zgromadzenie takiej kolekcji zajęło mu kilkanaście lat.


Mężczyzna usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytkowych monet i artefaktów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie