Starannie ukrył 680 zabytkowych, cennych monet. Przemytnik wpadł Połowcach

Polska
Starannie ukrył 680 zabytkowych, cennych monet. Przemytnik wpadł Połowcach
Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku

Osiemnastowieczne rosyjskie monety próbował przemycić przez przejście graniczne w Połowcach (Podlasie) 43-letni Białorusin. Celnicy sprawdzając osobowego volkswagena odkryli skrytki w nadkolach i podłodze bagażnika auta. Wewnątrz schowano pudełka wypełnione monetami o nominale 5 kopiejek. Pojedyncze, najlepiej zachowane egzemplarze wyceniane były nawet na ponad 2 tys. złotych.

Początkowo mężczyzna twierdził, że nic nie wie o ukrytym w jego samochodzie numizmatycznym skarbie, później przyznał się jednak do przemytu kolekcji. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie sprawę karno-skarbową rekwirując monety pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku.


Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły zatrzymane numizmaty i gdzie faktycznie miały trafić.

 

 

 

Eksperci: zabytkowe monety o dużej wartości historycznej


Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z zakresu archeologii i numizmatyki ustalono, że zatrzymane przez funkcjonariuszy z Połowiec monety ze stemplem Katarzyny II, to zabytkowe przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości historycznej.


W zależności od rocznika, miejsca emisji i stanu zachowania ich cena rynkowa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pojedyncze, najlepiej zachowane egzemplarze wyceniane były nawet na ponad 2 tys. złotych.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie