Chersoń: Ukraińcy zniszczyli mosty kontrolowane przez Rosjan

Świat
Twitter/GeneralStaff
Ukraińskie czołgi; zdj. ilustracyjne

Wszystkie trzy mosty prowadzące do okupowanego Chersonia zostały uszkodzone przez siły ukraińskie. Ponadto amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że w Rosji narasta zaniepokojenie w związku z uderzeniami Ukraińców przy użyciu systemów HIMARS.

Według amerykańskiego think tanku ukraińscy urzędnicy coraz bardziej otwarcie mówią o kontrofensywie w obwodzie chersońskim. Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało w niedzielę o atakach na rosyjską infrastrukturę transportową w tym obwodzie.

 

W ciągu ostatniego tygodnia uderzenia sił ukraińskich uszkodziły wszystkie trzy kontrolowane przez Rosjan mosty prowadzące do Chersonia, stolicy obwodu, by uniemożliwić najeźdźcom dostarczanie sprzętu wojskowego do tego miasta – podkreślono w najnowszym raporcie ISW.

Rakiety HIMARS budzą niepokój wśród Rosjan

Wśród rosyjskich nacjonalistów rośnie tymczasem zaniepokojenie w związku z precyzyjnymi uderzeniami przeprowadzanymi przez siły ukraińskie przy użyciu mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS. Rosyjski kanał na Telegramie, Moscow Calling, określił dostarczenie tych wyrzutni Ukrainie jako punkt zwrotny wojny i zasugerował, że ukraińskie uderzenia na rosyjskie magazyny, huby komunikacyjne i bazy wojskowe mają niszczycielski i być może nieodwracalny wpływ na dalsze rosyjskie ofensywy – zaznacza ISW.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zagraniczni ochotnicy zginęli w Ukrainie. Wśród nich Kanadyjczyk

 

Rosyjskie wojska zostały zmuszone do używania różnorodnych sposobów unikania tych uderzeń, w tym kamuflażu i ciągłego zmieniania pozycji. To z kolei utrudnia im dalsze stosowanie taktyki polegającej na bezustannym ostrzale artyleryjskim, którą wykorzystywali dotychczas na szeroką skalę – ocenia amerykański think tank.

Rosnący opór wobec Kremla

ISW podkreśla, że Kreml mierzy się z rosnącym, choć wciąż ograniczonym oporem ze strony mniejszości etnicznych, które ponoszą nieproporcjonalnie duży ciężar wojny. Instytut zwraca uwagę, że grupy protestu przeciwko takiej polityce władz powstały już w Tuwie i Buriacji.

 

ZOBACZ: Łotwa. Media: Zakup systemów HIMARS to priorytet w planach ministerstwa obrony

 

Na froncie rosyjskie wojska próbowały w niedzielę prowadzić ataki lądowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - na północny zachód od Słowiańska, na wschód od Siewierska i na południe od Bachmutu – a także w obwodzie chersońskim na południu. Rosyjskie władze okupacyjne na zajętych terenach Ukrainy kontynuowały przygotowania do referendów mających na celu aneksję tych obszarów do Rosji – dodano.

Zełenski: Siły ukraińskie wkraczają do obwodu chersońskiego

Podczas sobotniego wystąpienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ukraińska armia krok po kroku wkracza do okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego.

 

- Okupanci próbowali założyć tam przyczółek, ale jak im to pomogło? Ukraińskie siły zbrojne krok po kroku wkraczają do tego regionu - powiedział ukraiński prezydent.

 

ZOBACZ: "Bayraktar dla Ukrainy". Sławomir Sierakowski: Wysyłamy do Ukrainy sygnał nadziei

 

W swym wystąpieniu prezydent podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi, a także całemu narodowi amerykańskiemu za kolejny pakiet pomocy o wartości 270 milionów dolarów.

mst/wka/PAP/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!